اجرای طرح «گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای جهان اسلام»/ فرهنگ اسلامی؛ نقطه اشتراک کشورهای اسلامی

image.png

ابراهیمی‌ترکمان در یازدهمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو ایسیسکو در تونس گفت: جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن چالش‌های فراروی وحدت، همبستگی و انسجام اسلامی کشورهای مسلمان، طرح «گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای جهان اسلام» را پیشنهاد می‌کند.

به گزارش ایسنا، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در یازدهمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو ایسیسکو در تونس گفت: امروز ما با هویت اسلامی‌مان اینجا جمع شده‌ایم و بر آن افتخار می‌کنیم، اما غفلت در میان جوامع اسلامی مانع بالنده شدن این هویت افتخار آمیز شده است. غفلت سبب جهالت مدرن می‌شود. امروز مشکل جهان ندانستن بسیط نیست، بلکه ندانستن در عین آگاهی است که از آن به جهالت مدرن تعبیر می‌کنم یعنی نوعی جهل در عصر اطلاعات.
وی منشاء پیدایش جهالت مدرن را ناباوری دانست و گفت: ناباوری به آموزه‌های عقل و خرد به تعبیر دیگر جدال بین «داشتن» و «شدن» است. آنچه دین از بشر انتظار دارد، شدن است. با خبر شدن؛ هوشیار شدن؛ عادل شدن؛ پرهیزگار شدن؛ دوستدار بشریت شدن؛ صالح شدن و شدنهای دیگر.
ابراهیمی‌ترکمان افزود: راهی که امروز افراطگرایان طی می‌کنند به شدن منتهی نمی‌شود، بلکه این راه‌ها به داشتن قدرت برای پیشگیری از شدن منتهی می‌گردد. جدالی که آنها در پیش گرفته‌اند نه تنها به صلح نمی‌انجامد، بلکه فاصله تا صلح را افزایش می‌دهد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: غفلت از گوهر درون انسان و عدم درک هدف از خلقت که همان عبودیت است، افراطگرایان را دچار توهم خود خداپنداری کرده است. خود را مالک جان انسانها تلقی می‌کنند و برای خود چنین حقی قایلند که جان هر کس را که بخواهند بستانند. آیا چنین پنداری جهالت مدرن نیست؟
«غفلت» چون حجاب ضخیمی در برابر حقیقت، مانع رویت «حقیقت» است
وی در ادامه سخنانش، تأکید کرد: یکی از مظاهر جهالت مدرن، خود مطلق‌‎انگاری است. انسان خود مطلق‌انگار خود را جای خدا می‌نشاند و قضاوت‌های قطعی خود را مقدس شمرده و انجام آنها را فریضه می‌پندارد. انگاره‌های خود مطلق‌انگاری، جایی برای نیاز و احترام به اندیشه دیگران باقی نمی‌گذارد و در چنین وضعیتی صلح، از دایره انگاره‌های فرد خود مطلق‌پندار، بیرون می‌رود، زیرا پیش فرض صلح، پذیرش احترام به اندیشه دیگران و خروج از مطلق‌انگاری است.
ابراهیمی‌ترکمان افزود: متأسفانه جاهلیت مدرن به سلاح علم و دانش مجهز شده و سرعت آثار تخریبی‌اش بیش از دوران جاهلیت بدوی است. در دوران جهالت بدوی، آثار تخریبی جهالت از خود فرد و اطرافیان و نیز تا حدودی از منطقه‌اش فراتر نمی رفت. اما جهالت مدرن امروز فراگیر شده و جهان را در کام خود فرو برده است.
بازگشت به عقلانیت و خردگرایی
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: امروز که منازعات فرقه‌ای ـ مذهبی به خشن‌ترین و خطرناکترین منازعات عصر حاضر تبدیل شده است، جای خردورزی در این میان به شدت خالی است و نیاز به بازگشت به عقلانیت و خردگرایی در میان اندیشمندان و رهبران دینی، به ضرورتی انکار ناپذیر تبدیل شده است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر ما شاهد جنایات و کشتار بیرحمانه مردم مظلوم فلسطین توسط رژیم غاصب قدس شریف هستیم و این اقدامات با حمایت و پشتیبانی دولت امریکا صورت می‌گیرد.
ابراهیمی‌ترکمان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران اقدامات غیرقانونی و نامشروع دولت آمریکا در به رسمیت شناخته شدن شهرک‌سازی صهیونیستها در فلسطین اشغالی که بر خلاف قوانین بین‌المللی است و همچنین، اقدام خبیثانه دولت آمریکا در انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت‌المقدس را محکوم می‌کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان سخنانش، تأکید کرد: آمریکا با این اقدام بار دیگر دشمنی خود را نسبت به اسلام و مسلمانان و تعرض به مقدسات، سرزمین و حقوق فلسطینیان ثابت کرد و نشان داد که قوانین بین‌المللی و انسانی را به رسمیت نمی‌شناسد.
وی با بیان اینکه سرافرازی و سربلندی مسلمانان در گرو اتحاد و همبستگی بین آنهاست، گفت: جهان اسلام امروزه بیش از هر زمان دیگری به اتحاد و همبستگی نیاز دارد و تفرقه بین مسلمانان به سود دشمنان و به زیان جهان اسلام است، لذا جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن چالش‌های فراروی وحدت، همبستگی و انسجام اسلامی کشورهای مسلمان و لزوم معرفی سیمای تابناک اسلام و جایگاه والای آن در اداره زندگی بشری طرح ابتکاری «گفت‌وگوهای فرهنگی کشورهای جهان اسلام» را پیشنهاد می‌کند.
فرهنگ اسلامی بهترین عامل مشترک میان کشورهای اسلامی است
ابراهیمی‌ترکمان افزود: جمهوری اسلامی ایران خواستار پیشرفت و تحکیم تقریب بین مذاهب اسلامی، گفت‌وگوی بین ادیان، تمدنها و فرهنگها در جهت ایجاد انسجام اسلامی، صلح و آرامش است. بدون شک فرهنگ اسلامی بهترین عامل مشترک میان کشورهای اسلامی است و باید از عامل اشتراک در جهت همکاری و وحدت امت اسلامی استفاده کرد.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر تقویت روابط فرهنگی میان ملت‌های مسلمان با رعایت اصل احترام به حاکمیت دولت‌ها تأکید داشته و آمادگی گفت‌وگوهای فرهنگی و انتقال تجربیات موفق خود در حوزه‌های نقش و جایگاه زنان در فرآیند توسعه پایدار همسو با راهبرد فرهنگی جهان اسلام، توسعه صنایع فرهنگی و گسترش خلاقیت فرهنگی به ویژه در حوزه استارت آپها و پویانمایی، ارتقاء جایگاه هنر در اشکال مختلف تئاتر، سینما، مرمت آثار تاریخی، برگزاری کارگاههای فرهنگی و هنری به ویژه انتقال تجربیات استادکاران ایرانی در جهت مرمت آثار تاریخی را دارد.
انتهای پیام

پاسخی بگذارید