امسال کیفیت ارتباطات در اربعین مطلوب می‌شود؟

به گزارش ایسنا، اسماعیل رادکانی، درباره آخرین اقدامات به‌منظور ارائه خدمات ارتباطی هر چه‌بهتر به زائرین اربعین امسال گفت: بنا بر تأکیدات وزیر ارتباطات و اهمیتی که ایشان برای موضوع مناسبت‌های ملی و مذهبی مخصوصاً راهپیمایی اربعین قائل هستند، از سال‌های قبل دستوری صادر کردند مبنی بر تشکیل یک کمیته دائمی جهت تأمین ارتباطات مناسبت‌ها که این کمیته به‌صورت دائمی جلسات خود را برگزار می‌کند.

وی افزود: در خصوص بحث اربعین هم با توجه به حجم عظیم مشتاقان سفر به عتبات عالیات و تعدد مسیرهای تردد زائرین عزیز و علاوه بر آن بحثی که با کشور عراق و به‌عنوان میزبان و اپراتور بین‌المللی داریم نیازمند برنامه‌ریزی و اقدامات جدی‌تری در این حوزه بودیم. بر همین اساس از حدود ۴ ماه پیش جلسات متعددی را به‌صورت منظم با اپراتورها و نمایندگان سازمان تنظیم مقررات و سایر دستگاه‌هایی که به‌نوعی در حوزه ارتباطات درگیر هستند برگزار کردیم.

مشاور وزیر ارتباطات در امور تأمین و بهبود ارتباطات مناسبت‌ها بابیان اینکه برای افزایش کیفیت خدمات ارتباطی سعی کردیم روی چند محور برنامه‌ریزی داشته باشیم گفت: اولین محور جمع‌بندی اقدامات سال‌های گذشته چه به لحاظ میزان ظرفیت و چه به لحاظ نوع و سطح خدمات ارائه‌شده بود تا بر اساس آن نقاط ضعف‌ها را شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام کنیم‌ تا بتوانیم امسال کیفیت ارائه خدمات به زائرین عزیز را افزایش دهیم.

رادکانی افزود: این در شرایطی است که بنا بر اعلام وزیر محترم کشور پیش‌بینی می‌شود امسال تعداد زواری که برای مراسم اربعین از مرزهای رسمی کشور عبور می‌کنند تا سه میلیون نفر افزایش پیدا کند. ازاین‌رو ضروری است به‌تناسب افزایش زوار، سطح و کیفیت خدمات ارتباطی نیز افزایش پیدا کند.

بنا بر اعلام وزارت ارتباطات، وی ادامه داد: بر همین اساس با برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته است امسال برای مراسم اربعین حدود ۵۰ درصد افزایش ظرفیت ارتباطی در مناطق تمرکز زوار به‌ویژه در پایانه‌های مرزی ایجادشده است.

مشاور وزیر ارتباطات در امور تأمین و بهبود ارتباطات مناسبت‌ها تصریح کرد: محور بعدی بحث و بررسی‌شده در کمیته، افزایش پوشش مسیرهای تردد زائرین تا مرزهای خروجی بود. برای راهپیمایی اربعین ما تنها پایانه‌های مرزی را مدنظر نداریم بلکه مسیرهایی که زائرین از مبادی مختلف تا پایانه‌های مرزی برای ورود به کشور عراق پیش می‌گیرند هم برای ما حائز اهمیت است از همین رو امسال در تمام مسیرها به ظرفیتی بالغ‌بر ۹۸ درصدی رسیده‌ایم و در برخی مسیرها هم پوشش ارتباطی حتی تا ۱۰۰ درصد هم افزایش پیداکرده است.

رادکانی در ادامه گفت: ما برای اینکه بتوانیم ظرفیت پوشش‌های ارتباطی را چه در طول مسیرهای تردد زائرین و چه در پایانه‌های مرزی افزایش دهیم نیازمند بهینه‌سازی سایت‌های ارتباطی بودیم، برهمین اساس برای ارتقا کیفیت سرویس‌ها، تعداد زیادی از سایت‌ها بهینه‌سازی شود. بر همین اساس تاکنون بهینه‌سازی خیلی خوبی داشته‌ایم و سایت‌هایی تا سال گذشته تا حد ۲G سرویس می‌دادند ارتقا پیداکرده‌اند و اکنون به سطح ۳G و۴G رسیده‌اند.

وی افزود: مصوب دیگر کمیته دائمی مناسبت‌های ملی و مذهبی برای آمادگی در مراسم اربعین امسال آماده‌باش کامل به تیم‌های پشتیانی بوده است به‌طوری‌که اکنون تیم‌هایی به‌صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات چه در طول مسیرهای ترددی و چه در پایانه‌های مرزی هستند و همچنین این تیم‌ها اکنون با بازدیدهای دوره‌ای تلاش دارند افت کیفیت ارتباطی را در طول مراسم اربعین به حداقل برسانند.

مشاور وزیر ارتباطات در امور تأمین و بهبود ارتباطات مناسبت‌ها در خاتمه گفت: نکته دیگری باید به آن اشاره شود این است که امسال مرز خسروی هم برای تردد زائرین بازگشایی  و به مسیرهای قبلی اضافه شده است. بر همین اساس لازم بود که اقداماتی برای توسعه و یا حتی ایجاد شبکه ارتباطی چه در مسیر جاده‌ای و از کرمانشاه تا مرز و چه در پایانه خسروی داشته باشیم. بنابراین در این منطقه نیز افزایش ظرفیت داشته‌ایم و تقریباً ظرفیتی معادل مرز مهران ایجادشده است تا برای تردد از آن مسیر هم زائرین هیچ‌گونه مشکلی ازلحاظ ارتباطات نداشته باشند.

آمادگی تامین ارتباط بیش از دو میلیون زائر اربعین در مرز بین المللی مهران

همچنین مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام با اشاره به حذف ویزا با کشور عراق گفت: با توجه به اینکه سال گذشته حدود ۶۵ درصد ترافیک زائرین اربعین از مرز مهران بوده، پیش‌بینی های لازم جهت تامین ارتباط پایدار در مسیرهای منتهی به پایانه مرزی مهران انجام شده است.

بنا بر اعلام روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام، عباس بیرامی با اشاره به ارتقا ظرفیت تمام سایتهای تلفن همراه در منطقه مرزی مهران و شهر مهران گفت: با هماهنگی به عمل آمده با اپراتورهای تلفن همراه،  ۱۲ سایت سیار نصب شده و همچنین با ایجاد ظرفیت انتقال در مسیر مهران- ایلام در صورت بالا رفتن ترافیک ارتباطی زائرین، پیش بینی های لازم انجام شده است.

بیرامی با اشاره به مشکل ارتباطی مسیرهای منتهی به مرز مهران تصریح کرد: با ایجاد رومینگ بین اپراتورها در تمام مسیرها و همچنین تکمیل پوشش تلفن همراه کمربندی شرقی ایلامو مسیر ایلام – کرمانشاه جاده حمیل توسط همراه اول، پوشش ۱۰۰درصدی جاده ای انجام گرفته است.

وی ضمن تاکید بر همکاری اپراتورهای تلفن همراه برای تامین ارتباط مناسب افزود: اپراتور اول با ایجاد چتر WIFI رایگان از شهر مهران تا پایانه مرزی به طول ۱۴ کیلومتر به زائرین ارائه خدمت می دهد و همچنین در مهران ظرفیت پهنای باند از یک به سه گیگابایت و در پایانه مرزی مهران از یک به ۲ گیگابایت افزایش می‌یابد.

 بیرامی با بیان اینکه چهار کانکس اضطراری همراه اول در ایام اربعین در پارکینگ اربعین، پل زائر و پایانه مرزی مهران نصب می شود، گفت: ۱۰ دستگاه تلفن همگانی در پایانه مرزی مهران برای ارائه خدمات به زائران امام حسین مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با اشاره به خدمات واحدهای تابعه وزارت گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت با ارتقا ظرفیت شبکه فیبرنوری در پروژه نور ۲ به میزان ۴۸core و ارتقای ظرفیت پهنای باند مورد درخواست اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های مخابراتی در خدمت زائرین خواهد بود.

بیرامی از نصب و راه اندازی دو دستگاه خودپرداز سیار پست بانک در مرز مهران خبر داد و گفت: شعب کشیک پست بانک در ساعت غیر اداری برای ارائه خدمات بانکی در سطح استان ایلام فعال هستند و شرکت پست نیز در این ایام با راه اندازی باجه شبانه روزی و جمع آوری اشیا گمشده زائرین در مرز مهران مستقر می شود.

وی در پاسخ به احتمال اختلال در شبکه ارتباطی افزود: گروه پایش سازمان فناوری اطلاعات در مرز مهران برای بررسی کیفیت شبکه در ایام اربعین مستقر می شود.

بیرامی در خصوص خدمات محتوی در زمینه اربعین گفت: با همکاری اپراتور دوم  در استان اپلیکیشن جامع اربعین با نام مسیر رستگاری طراحی شده که خدماتی همچون آخرین وضعیت ترافیک جاده ای، محل استقرار موکب ها، مناطق پر ازدحام و موارد نیاز مرتبط با زائرین را ارائه می دهد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید