بهترین کتاب نویسان حوزوی تجلیل می شوند

حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن آیت‌الله حائری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد اظهار داشت: بیست و دومین همایش کتاب سال حوزه به‌منظور معرفی و تقدیر از صاحبان برترین کتاب‌ها، پایان‌نامه‌های سطح ۴ و مقالات علمی پژوهشی حوزویان داخل و خارج کشور، ساعت ۹:۳۰ صبح روز پنج‌شنبه ۱۶ بهمن در قم آغاز به کار می‌کند.

وی با اشاره به وصول ۱۲۹ مقاله علمی پژوهشی به دبیرخانه کتاب سال حوزه افزود: با توجه به شرایط شیوع کرونا و عدم انتشار برخی مجلات و نشریات علمی پژوهشی، ۴۷ نشریه، مبادرت به ارسال اثر کردند که ۴۹۷ ارزیابی اجمالی و ۱۰۱ ارزیابی تفصیلی روی آن‌ها صورت گرفت و در نهایت یک مقاله برگزیده و سه مقاله شایسته تقدیر شناخته شدند.

دبیر همایش کتاب سال حوزه بیان کرد: آثار علمی در ۲۰ عرصه علمی توسط دبیرخانه دریافت و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد یعنی امروز با حوزه‌ای مواجه هستیم که در کنار توجه به فقه و اصول و تفسیر و فلسفه و کلام، توجه فضلا را به علوم اجتماعی، اقتصاد، روانشناسی، تربیت، هنر، مدیریت، حقوق، سیاست و… می‌بینیم و لذا حوزه‌ای است که به پاسخگویی نیازهای جامعه در عرصه‌های مختلف توجه دارد.

مقیمی حاجی گفت: همایش کتاب سال حوزه با پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی و سخنرانی آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه به‌صورت مجازی برگزار و از صداوسیمای مرکز قم و رادیو معارف به‌صورت زنده پخش می‌شود.

وی با اشاره به اولویت‌ها و محورهای ویژه همایش کتاب سال حوزه تصریح کرد: ابعاد علمی بیانیه گام دوم انقلاب، علوم انسانی اسلامی، سبک زندگی اسلامی، زن و خانواده، آسیب‌های اجتماعی، اقتصاد مقاومتی، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و فضای مجازی از جمله محورهای آن است.

۸۰۴ اثر به دبیرخانه بیست و دومین همایش کتاب سال حوزه ارسال شده است

دبیر همایش کتاب سال حوزه ادامه داد: از بین ۸۰۴ اثر واصل ‌شده به دبیرخانه کتاب سال حوزه، ۱۰۲ اثر به مرحله دوم داوری رسیده و در نهایت ۴ کتاب و یک پایان‌نامه رتبه اول را کسب کردند.

مقیمی حاجی بابیان اینکه ۲۷۲ داور در بیست و دومین همایش کتاب سال حوزه با ما همکاری کردند، افزود: از کشورهای ترکیه، عربستان، الجزایر، سودان، بحرین، پاکستان، لبنان، عراق، سوریه، تونس، افغانستان، پاکستان آثار مختلفی به دست ما رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۲۰ گروه علمی در حوزه علمیه مشغول تولید اثر هستند، نخستین دوره برگزاری همایش از نظر ارسال آثار و تنوع موضوع، قابل ‌مقایسه بازمان فعلی نیست.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید