به دنبال وقف‌های جدید برای کاهش آسیب‌های امروز جامعه هستیم

به گزارش ایسنا، مدیر کل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در همایش یاوران وقف که به مناسبت هفته وقف با حضور جمعی از مسئولان در آستان مقدس امامزاده سیدناصرالدین (ع) برگزار شد با بیان این مطلب که در منظومه تفکر شیعه انسان مطلوب انسان بااخلاق است، اظهار کرد: باید اتحادیه واقفان را تشکیل بدهیم تا در این عرصه کار بهتر انجام شود. همچنین باید در عرصه وقف با ایجاد دغدغه‌های جدید در این عرصه یاوران وقف و گفتمان وقفی و ارائه راه کار در این زمینه صورت بگیرد.

او در خصوص فرهنگ وقف نیز گفت: در اسلام آن چیزی که شرافت دارد انسان است. انسان اشرف مخلوقات است و ما ضمن احترام برای مزین کردن اماکن مقدس که نماد عشق و باور مومنانه است اما معتقدیم امروزه بیش از هر زمان دیگری تکلیف داریم که درآمدهای موقوفات و بقاع متبرکه را خرج انسان‌ها کنیم.

او ادامه داد: جامعه امروز بیش از هر زمان دیگری به سمت مدرنیته در حال حرکت است. پیش از این وقف به حمام، مسجد و مکتب خانه محدود می‌شد اما امروز وقف به سمت دیگری در حال حرکت است و در سازمان اوقاف ‌و امور خیریه هم ما به سمت علوم دانش‌بنیان حرکت می کنیم زیرا این علوم باید تقویت شود.

معممی مقدم در توصیف عملکرد جدید سازمان اوقاف و امور خیریه در جهت وقف های جدید با ذکر مثالی توضیح داد: شهر تهران از لحاظ آلایندگی جز شهرهای آلوده محسوب می شود. یکی از علل آلودگی موتورهای دو زمانه است، آلایندگی موتورسیکلت از ماشین بیشتر است، در این میان اگر ما از علوم دانش‌بنیان در جهت تولید موتورهای برقی حمایت کنیم و بتوانیم موتور برقی جایگزین موتور سوختی کنیم عملا از آلودگی جلوگیری خواهیم کرد. وقتی این آلودگی کم شود بیماری های موجود با کاهش روبه‌رو و مراجعه به بیمارستان ها کمتر می شوند.

او افزود: با توجه به آسیب هایی اجتماعی که در جامعه زیاد شده است به دنبال تامین تغذیه برای کودکانی هستیم که از سوء تغذیه رنج می برند. همچنین برای مادران بارداری که با این مشکل مواجه هستند در حال تلاش هستیم زیرا یک مادر وقتی در زمان بارداری از سوء تغذیه رنج ببرد این فرزند تا پایان عمر با هزینه های زیادی برای درمان و بهداشت روبرو خواهد بود. بنابراین تهیه و توزیع بسته های غذایی از محل اجرای نیات موقوفات جز کارهای سازمان اوقاف و امور خیریه است.

مدیر کل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات ما حمایت از خانواده های زندانیان و حتی زندانیانی که دارای جرائم غیر عمد هستند می باشد. بنابراین به دنبال متشکل سازی جامعه هدف خودمان هستیم که اینها از طریق رفع اختلافات، داوری و ریش سفیدی می توانند به نوعی یک صلح و آشتی را در جامعه بسط و گسترش دهند.

به دنبال احیای کرسی تلاوت و گسترش فرهنگ قرآنی هستیم

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نامجو، مدیرآستان مقدس امامزاده سیدناصرالدین (ع)، با ارائه گزارشی از درآمدها و هزینه های این امامزاده از ابتدای سال تاکنون عنوان کرد: درآمد امامزاده به طور تقریبی ۱۶۰میلیون تومان بوده است که نسبت با سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است و هزینه ها در عرصه مسائل عمرانی و نیات واقفین و بعضا هزینه های جاری که امامزاده داشته است هزینه شده است.

وی ادامه داد: برای اولین بار در این مکان مقدس در حدود شش نفر از زوج های جوان جشن آغاز زندگی خود را برگزار کردند. راه اندازی کلاس های سبک زندگی و خانواده همزمان با میلاد رسول اکرم(ص) ۲۴ آبان ماه به مدت سه ماه در این مکان مقدس برگزار می شود، برگزاری گفتمان انقلاب با حضور شخصیت های معتبر نیز یکی دیگر از برنامه های ما برای سال آتی این امامزاده است.

نامجو در پایان گفت: احیای کرسی تلاوت و گسترش فرهنگ قرآنی از جمله برنامه‌ی ما در این مکان مقدس است و تا به حال نیز شش کرسی تلاوت برگزار شده است. احیای حوزه علمیه سیدناصرالدین که از گذشته در این مکان فعال بوده است از دیگر برنامه های ما در این مکان مقدس است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید