تدوین راهنمای مقابله با کرونا ویروس در محیط‌های موزه‌ای

به گزارش ایسنا، رضا رحمانی – رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی – با اعلام این خبر گفت: همزمان با شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، تبعات اجتماعی و اقتصادی ناشی از این ویروس همه‌ی کشورهای جهان را دربرگرفته و منجر به رکود چرخه کسب و کار در بخش‌های مختلف از جمله بخش‌های خدماتی، صنعتی و گردشگری شده است.

وی با تاکید بر این‌که در شرایط قرنطینه و تعطیلی موزه‌ها،دغدغه‌های زیادی برای موزه‌داران در خصوص نحوه مقابله با بیماری همه‌گیر در ابعاد مختلف در محیط‌های موزه‌ای از جمله سلامت کارکنان،حفاظت از آثار تاریخی مجموعه (در مخزن یا نمایشگاه) در مقابل عوامل آسیب‌رسان مختلف و همچنین سیاست‌های پاکسازی و ضدعفونی در محیط‌هایی که آثار در آنها نگهداری می‌شود، وجود دارد، افزود: به همین دلیل پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی دستورالعملی برای مقابله با ویروس کرونا در شرایط کنونی برای موزه‌داران تدوین کند.

او هدف از این دستورالعمل را  ارائه توصیه‌هایی دانست که می‌تواند برای موزه‌های کوچک و بزرگ و مجموعه‌های تاریخی کارساز باشد.

رحمانی با اشاره به وجود بخش‌های اداری در موزه‌ها و مراکز تاریخی- فرهنگی علاوه بر بخش نمایشگاهی، اضافه کرد: بحث بهداشت در محیط‌های اداری که برگرفته از پروتکل‌های ارائه شده توسط معاونت بهداشت، مرکز سلامت محیط و کار و سازمان جهانی بهداشت است، نیز تهیه شده است. این دستورالعمل بر اساس آخرین توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم و انجمن موزه‌داران آمریکا تهیه و تدوین شده است.

وی با اشاره به تهیه‌ی پروتکل یاد شده توسط کارشناسان پژوهشکده  حفاظت از آثار تاریخی –فرهنگی، ادامه داد: دستورالعمل‌های مقابله با کووید ۱۹ به صورت مستمر بر اساس یافته‌های جدید به روز می‌شوند، بنابراین همیشه باید به روزترین دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت و غیره مورد توجه قرار گیرند.

به گفته‌ی رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی این دستورالعمل در محیط‌های موزه‌ای، اماکن و مجموعه‌های تاریخی، گالری‌ها و کتابخانه‌ها قابل استفاده است.

رحمانی تاکید کرد: دامنه کاربرد،کورونا ویروس، مواد گندزدا، بهداشت در محیط اداری موزه، توصیه‌های خودمراقبتی کارکنان، رعایت بهداشت در محیط کار، اعمال سیاست‌هایی برای فاصله‌گذاری اجتماعی در محیط کار، اعمال سیاست‌هایی برای شناسایی و غربالگری افراد بیمار، پاکسازی و گندزدایی مخازن و بخش‌های نمایشگاهی در موزه‌ها و بخشی از عناوین مطرح شده در راهنمای مقابله با کورونا ویروس (COVID-۱۹) در محیط‌های موزه‌ای است.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «راهنمای مقابله با کورونا ویروس (COVID-۱۹) در محیط های موزه ای» در لینک (سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بخش اطلاعیه) قابل مشاهده است .

انتهای پیام

پاسخی بگذارید