دست دوستی چشم‌بادامی‌ها به ایران کرونازده

چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیا و یکی از عمده‌ترین صادرکننده‌های گردشگر به دنیا محسوب می‌شود که در اقتصاد گردشگری جهان سهم دارد اما بعد از کرونا، ضربه بزرگی به گردشگری جهان به دلیل شیوع اولیه آن در کشور چین وارد شد ولی با این وجود مدیریت قوی چین در این چند ماه به زودی اقتصاد گردشگری کشور چین را باز می‌گرداند.

البته گردشگری کشور ایران نیز تحت تاثیر شیوع کرونا، بزرگترین ضربه‌ و تاثیر را پذیرفت اما با این تفاوت که بزرگترین کشور صادرکننده گردشگر جهان یکی از صمیمی‌ترین هم پیمان‌های ایران به شمار می‌رود و پس از بحران می‌توان از کشور چین به عنوان یکی از ظرفیت‌های بسیار ارزشمند و مهم برای جبران خسارت‌های وارد شده به صنعت گردشگری استفاده کرد.

برقراری روابط ایران با کشور چین در دوران بحران کرونا، ماجرای نان در دجله انداختن شد؛ به طوری که در آن زمان به ویژه در اوایل بحران ایرانی‌ها در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، مراسمی را برای همدردی با این کشور برگزار کردند و علاوه بر ابراز همدردی، چین را در مدیریت این بحران تنها نگذاشتند و امروز این مسئله در کشور چین به یکی از مهمترین عوامل موثر در توسعه روابط این دو کشور تبدیل شده است به طوری که فارغ از کمک‌های دولت چین، مردم این کشور هم داوطلبانه مشتاق کمک به مردم ایران به خصوص از مجرای گردشگری هستند.

«محمدحسین اسلامی‌نسب» نماینده هسته چین ایران در کشور چین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از کمک‌های مردمی این کشور به ایران خبر داد و اظهار کرد: تاکنون بیش از هشت نوبت شاهد ارسال کمک‌های کشور چین به سفارت ایران بودیم که تمام این کمک‌ها از سوی مردم این کشور بوده است.

وی از ارسال کمک‌هایی شامل ماسک، دستگاه اکسیژن و وجوه نقدی یاد کرد و گفت: به دنبال تبلیغات هسته چین و آشنایی مردم این کشور با ایران، کمک‌هایی به طور مداوم به سفارت ایران در چین شده است که البته این کمک‌های مردمی به کشور ایران، مستقیماً از سوی سفارت توزیع می‌شود و به یزد نمی‌آید.

اسلامی‌نسب از روابط پایدار و مطلوب ایران و چین در حوزه گردشگری یاد کرد و گفت: روابط کشور به ویژه با استان‌های شانگهای و گوانجو از کشور چین بسیار مطلوب است، به خصوص تاسیسات گردشگری مانند آژانس‌های این کشور در این رابطه نقش قابل توجهی داشته‌اند، به نحوی که پس از بازدید مدیر آژانس گردشگری استان گوانجوی چین از یزد به عنوان شهر جهانی و صاحب اولین هسته چین کشورمان، کمک‌های قابل توجهی را در این بازه زمانی به ایران داشتند.

وی با تاکید بر این که تغییر دیدگاه چینی‌ها به کشور ایران منجر به حمایت حداکثری آن‌ها از ایران در شرایط بحران فعلی شده است، گفت: قبلاً نگاه چینی‌ها در مورد امنیت کشورمان منفی بود اما با تغییر این نگاه از سوی مردم چین، امروز شاهد کمک رسانی‌های مردم و نه فقط دولت چین هستیم که در این مهم، تاثیر هسته چین در تبلیغات انکار نشدنی است.

نماینده هسته گردشگری چین کشورمان در چین: قبلاً نکاه چینی‌ها در مورد امنیت کشور منفی بود اما با تغییر این نگاه از سوی مردم چین، امروز شاهد کمک رسانی‌های مردم و نه فقط دولت چین هستیم.نماینده هسته چین ایران در کشور چین در پایان خاطرنشان کرد: میزان کمک‌های مردم استان گوانجو به سفارت ایران به میزانی بود که مدتی پیش شماره حساب ایران بسته شد اما به دلیل اصرار مردم چین برای واریز کمک‌های خود برای سری دوم، مجدداً این حساب گشوده و شاهد ارسال کمک های مردم به میزان‌های متفاوت هر نفر بین 100 یا 200 یوان و حتی تا 1000 یوان هم هستیم.

البته شهر جهانی یزد نیز به تبع این روابط پایدار کشورمان با چین، پس از مطالعاتی که بر این کشور انجام داد، اولین هسته چین کشور را در ایران تشکیل و پس از بحران کرونا نیز برنامه‌هایی برای افتتاح اولین دفتر کنسرسیوم گردشگری ایران در چین و همچنین دفتر نمایندگی این هسته در شانگهای دارد.

افتتاح اولین رستوران تخصصی چینی‌ مثلث طلایی گردشگری ایران در شهر جهانی یزد نیز از مهمترین اقداماتی بود که میزبانی جشن نوی چینی‌ها از جمله اقدامات آن در سال جاری به شمار می‌آید که این اقدامات توانست در تثبیت روابط ایران و چین به خصوص از دریچه‌ی شهری جهانی موثر باشد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید