رونمایی از ۸۸ عنوان کتاب دفاع مقدس/سلامی: قدرت ما برای دشمنان ناشناخته و غیرقابل تصور است

به گزارش ایسنا، در بخشی از این مراسم، سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه یادآور شد: ما امروز از مردانی تقدیر کردیم که عزت، کرامت ملت، شرافت ایران بزرگ، استقلال ، و امنیت پایدار را برایمان رقم زده‌اند.ما اعتبار این قدرت نوین جهانی را مدیون نبرد عاشورایی این فرماندهان هستیم.

وی افزود: این فرماندهان روزی این تاریخ را ساختند و امروز آن را نگاشته‌اند . دفاع مقدس نازله‌ای از عاشورا بود و همواره برای ما منبع هویت بخش است. امروز ایران را با تصویری هندسی در جغرافیای سیاسی عالم نمی‌شناسند. ایران اکنون تجلی عظیم‌ترین قدرت‌ها، مقاومت‌ها و آزادی‌خواهان ، ظلم ستیزان، است و تمام این شاخصه‌ها به واسطه‌ی برکت خون شهدا برای ما رقم خورده است. این که اکنون ایران نماد ایستادگی ، شکوه و ثبات در مقابل آرایه جبهه به هم پیوسته قدرت‌های جهانی می‌شناسند را مدیون خون شهدا و خانواده‌ی آنها هستیم. ما امروز می‌گوییم دفاع مقدس ۴۰ ساله شد. هشت سال بخشی از مقاومت ملت ایران بوده است. ما در این ۴۰ سال هر لحظه در مقابل هیبت ظاهری و قدرت‌های بی نظیر جهان ایستادگی کرده‌ایم. ما اعتبار قدرتی که داریم را در ذهن دشمنان به یک محتوای حقیقی تبدیل کرده‌ایم.

سردار سلامی با اشاره به این که تمام این پیشرفت‌ها و دستاوردها به برکت موهبت رهبری ، و ولایت فقیه است، خاطرنشان کرد:‌ایشان مانند ستاره‌ای درخشان در سپهر افتخارات سرزمین‌مان می‌درخشند. ما ۴۰ سال است که در حال جنگیم. در حالی که دشمنان بر ما متمرکز بودند توانستیم پیشانی جنگی را گسترش دهیم. ما امروز یک قدرت ناشناخته غیرقابل تصور برای دشمنانمان هستیم. آنچه که می‌بینند بخش کوچکی از حقیقت پنهان ما است. توانسته‌ایم از شرق مدیترانه تا شمال دریای سرخ قدرت خود را گسترش دهیم.

وی ادامه داد: ساختارهای قدرت ایران آنچنان گسترش یافته است که وقتی گروهی مانند انصارالله عمل می‌کند دشمنان آن را از جانب ایران می‌بینند . در حالی که انصارالله فقط شاخه‌ای از قدرت انقلاب اسلامی است که جهش یافته است.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر این که ما به مرز نترسیدن از قدرت‌های جهانی رسیده‌ایم گفت: دشمنان این واقعیت را می‌دانند . اگر اقدامی انجام می‌دهیم شجاعانه آن را اعلام می‌کنیم . مگر پهپاد را نگفتیم؟. ما به دشمنان می‌گوییم کاری نکنید که انرژی انباشته ما آزاد شود. دقت کنید محاسبه درستی داشته باشید. بیاندیشید و احساساتی عمل نکنید.  مانند حرکت احساساتی مسئولان سه کشور اروپایی نباشید و با بیانیه‌ای دروغین اقدام به حرکت‌های شتاب‌زده نکنید. آنها اکنون می‌خواهند با استفاده از فرصت سازمان سازمان ملل علیه ایران و ملتمان جنگ روانی ایجاد کنند. این در حالی است که ما از مرز آسیب‌پذیری فراتر رفته‌ایم خویشتن داریم بنای آشوب هم نداریم اما با آشوب گران قاطعانه برخورد خواهیم کرد. دشمنان می‌دانند که ما حرف بدون عمل نمی‌زنیم.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این مراسم سردار نایینی مشاور فرماندهی کل سپاه و مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیان کرد:‌ دفاع مقدس قله شکست ناپذیر ملت ایران بود. با گذشت ۳۹ سال از آغاز آن همچنان واقعیت‌هایش آشکارتر می‌شود. واقعیت‌هایی که نیاز به بازیابی در آن بیشتر است. دفاع مقدس برای ما درس بود. ایمان ، مدیریت ، تفکر انقلابی ، خلاقیت، رهبری الهی ، مهمترین جلوه‌های دفاع مقدس هستند.فرماندهان و مدیران ما در دوران دفاع مقدس برتری فکری و ابتکار عمل داشتند. تمام ظرفیت‌های گسترش یافته در جبهه امروز در حال تجلی یافتن است. عنوان این برنامه که «یادها و نام‌ها» نام دارد برگرفته از یکی از رهنمون‌های مقام معظم رهبری است.هدف ما گرامی‌داشت فرماندهان، و خانواده‌ی شهدای دوران دفاع  مقدس است.

سردار نایینی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به مطالبی پیرامون تاریخ شفاهی،  توضیح داد: تاریخ شفاهی فرماندهان جنگ صرفا بیان واقعیت‌های تاریخی گذشته نیست بلکه عاملی برای انتقال صفات و تجربیات دفاع مقدس به نفع امروز و آینده است.

وی یادآور شد: کارهای پژوهشی در رابطه با دفاع مقدس در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مرجع محور است. تاریخ شفاهی در این مرکز عقبه اسنادی معتبری دارد که هدفمند بودن ، سند محور بودن، فرایند محور بودن، و روند محور بودن بخشی از ویژگی‌های آن است. ما برای سند نگاری در تاریخ دفاع مقدس از اسناد معتبری بهره می‌گیریم. کارهای خوب گذشته، بهویژه کارهایی که در دوران مرحوم اردستانی در حال انجام بود را شتاب داده‌ایم. و اعلام می‌کنیم که از پژوهشگران حوزه دفاع مقدس حمایت و پشتیبانی اسنادی خواهیم داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یاد آور شد: در آینده نزدیک مجموعه کتاب‌هایی که در زمینه تاریخ شفاهی به چاپ می‌رسند ۴۰۰ عنوان خواهد رسید با پروژه‌های متعددی در زمینه اسنادی و تاریخ شفاهی در دست اقدام داریم. همچنین کتابی مثل « شماره پنج» نیزاکنون به  سه زبان ترجمه شده است.

در بخش دیگری این مراسم سردار علی فضلی از فرماندهان دوران دفاع مقدس که هم اکنون به دلیل عوارض ناشی از جنگ تحمیلی مراحل شیمی درمانی را طی می‌کند در سخنان کوتاهی گفت: خدایا ما را از مسیر الی الهی که پیش گرفتیم و پیش از ۴۰ سال است که در این مسیر توفیق مجاهدت در راه خدا نصیبمان شده است را خارج نکن و همواره  ما را رزمنده‌ای در رکاب امام و  ولایت قرار بده.

به گزارش ایسنا، در بخش پایانی این مراسم حدود ۹۰ عنوان کتاب در زمینه تاریخ شفاهی و پژوهشی دفاع مقدس رونمایی شد .

همچنین خانواده‌های فرماندهان شاخص سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس همچون، محمدبروجردی،مهدی باکری، مهدی زین‌الدین، حسین خرازی، کجید بقایی، محمدابراهیم همت، اسماعیل دقایقی، جاویدالاثر احمد متوسلیان، احمد کاظمی، احمد غلامی، محمد جهان آرا، حسین همدانی، حجت الاسلام فضل‌الله محلاتی، احمد سوداگر، یوسف کلاهدوز، حجت الاسلام عبدالله میثمی، نور الله شوشتری، حسن شفیع‌زاده،  حسن تهرانی‌مقدم، محمود کاوه، عباس کریمی، سید محودرضا دستواره تقدیر شدند .

علاوه بر این فرماندهانی که در زمینه تاریخ شفاهی با مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس همکاری داشتند هم تجلیل شدند.

در بخش‌ از این برنامه حاج صادق آهنگران با موضوع شهدا مداحی کرد. دراین مراسم سرداران و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس همچون سردار حسین علایی، محسن رفیق دوست، اسماعیل کوثری، محمدعلی جعفری، مرتضی قربانی و نبی رودکی نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید