سیمای اربعین تلویزیون

به گزارش ایسنابه نقل از روابط عمومی معاونت سیما؛  آنچه که در مناسبت اربعین روانه آنتن تلویزیون خواهد شد، به شرح زیر است:

شبکه یک سیما

*** برنامه «ستایش نور» به تهیه کنندگی علی قریشی در ۵ قسمت ۲۵ دقیقه ای تهیه شده است که ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه پخش می شود.

گفت و گو با مداحان اهل بیت و پخش بخش هایی از مراسم عزاداری برای سیدالشهدا علیه السلام در هیات های مذهبی از محورهای این برنامه است.

یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه و شنبه ۲۸ و ۳۰ مهرماه و ۲ و ۴ آبان ماه ساعت ۱۰ و ۳۰ برنامه «ستایش نور» پخش خواهد شد.

*** برنامه «سخنرانی مذهبی» با موضوع مقام سید الشهدا و یاران ایشان و فضیلت زیارت اربعین هم با محوریت سخنرانی کارشناسان دینی  از فردا یکشنبه تا روز شنبه (به استثنای جمعه) ساعت ۸ و ۱۰  دقیقه پخش می شود.

*** ویژه برنامه «این شب ها» به تهیه کنندگی یونس قاسمی در ۱۳ قسمت تهیه شده است که از چهارشنبه ۲۴ مهر تا دوشنبه ۶ آبان هر شب ساعت ۲۳ پخش می شود.

در این برنامه آقایان حشمت الله قنبری درباره تاریخ اربعین، آیت الله علی دوست با موضوع سلوک نبوی، حجت الاسلام حاج ابوالقاسم درباره ضرورت امامت و نبوت و محسن اسماعیلی درباره نهضت علمی امام رضا علیه السلام صحبت می کنند.

*** برنامه زنده «من او» با موضوع ارتباط با زائران پیاده امام حسین علیه السلام که در۶ قسمت ۵۰ دقیقه ای تهیه شده است و از فردایکشنبه هر شب ساعت ۳۵ : ۱۹ دقیقه پخش می شود.

*** «به پای تو» با موضوع گفت و گو با زن و مردان عراقی که از زائران امام حسین علیه السلام پذیرایی می کنند از دیگر تدارکات شبکه یک است که روز جمعه ساعت ۳۰ : ۲۰ پخش می شود.

*** همچنین برنامه گفت و گو محور «مغناطیس» با اجرای کاظم احمد زاده و با موضوع شخصیت اباعبدالله الحسین علیه السلام از زبان مهمان های غیرایرانی ساعت ۴۰ : ۲ دقیقه بامداد از امشب تا آخر هفته بازپخش می شود.

شبکه دو سیما

*** برنامه «کوی محبت» به تهیه‌کنندگی سید مصطفی موسوی با محوریت پیاده‌روی اربعین و گفت و گو با کارشناسان مربوطه به صورت پخش زنده در این ایام از مسیر حرکت پیاده‌روی پخش می‌شود. این سلسله گزارش‌ها از روز پنجشنبه ۱۸ مهر ماه بعد از اذان ظهر، بعد از اذان مغرب و ساعت ۲۱ روانه آنتن می‌شود.

*** ارتباط زنده از کربلا با حضور کارشناسان مذهبی، شاعران و ذاکران اهل بیت(ع) با موضوع «تبیین نهضت فراگیر امام حسین (ع) از عاشورا تا اربعین حسینی» از سه‌شنبه ۲۳ تا شنبه ۲۷ مهر ساعت ۲۳ و ۳۰  پخش خواهد شد.

*** برنامه «پرده عشاق» به ارادت پیرغلامان حسینی اختصاص دارد. یک برنامه ترکیبی که با عشاق و پیرغلامان حسینی درباره خدمت و ارادت به اباعبدالله به گفت‌وگو می‌پردازد. موشن‌گرافیک، معرفی عاشقان سیدالشهدا از زبان خودشان، حس و حال حسینی این عاشقان در اربعین  و سال‌ها خدمت در دستگاه امام حسین(ع) و … بخشی از تدارک ویژه این برنامه است. «پرده عشاق» به تهیه‌کنندگی محسن سال‌افزون و اجرای فاطمه محمدی شنبه تا دوشنبه ساعت ۱۱و ۳۰ روانه آنتن می‌شود.

*** برنامه «ایران» با حضور دکتر ولایتی به مرور ابعاد تاثیرگذاری تاریخی، سیاسی و اجتماعی راهپیمایی عظیم اربعین در جغرافیای جهان می‌پردازد. این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی مجید احسانی‌نیک که از پنجشنبه ۱۸ مهر ساعت ۱۹ و ۴۰  در جدول پخش برنامه‌های شبکه دو سیما قرار می‌گیرد.

*** برنامه «آئینه‌خانه» کاری از گروه خانواده و به تهیه‌کنندگی سید مجید اکرمی نیز که توانست با همت خیرین ۷۹ نفر از علاقمندان به زیارت کربلا را راهی این سفر معنوی کند؛ با حضور حجت‌الاسلام شهاب مرادی جمعه ۲۶ مهرماه ساعت ۱۳ به سبک زندگی حسینی و زیارت اربعین اختصاص دارد.

*** ویژه برنامه اربعینی «مغناطیس» با بهره‌مندی از تجربه سالیان گذشته، مجله‌ای تصویری است که با استفاده از پلت‌فرم گرافیکی متشکل از صفحات مستند، گفتگوی فلسفه اربعین و پیاده‌روی، موشن‌گرافیک، ملزومات پیاده‌روی، نکات پزشکی، اخبار اربعین، روزشمار، مستندهای برتر و … به صورت میان‌برنامه در ماه صفر روانه آنتن می‌شود.

*** «تن‌های تنها» کاری از گروه کودک و نوجوان شبکه دو و به تهیه‌کنندگی اصغرمهدی ابهری یک برنامه نوجوانانه ویژه عاشقان عاشورایی است که به مناسبت اربعین حسینی از پنجشنبه ۱۸ مهر ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

*** سخنرانی استاد شیخ حسین انصاریان و استفاده از فرازهایی از وعاظ مطرح کشور، ساعت ۶ و پخش مرثیه‌خوانی ذکر عاشورائیان با نوای حاج محمود کریمی، حاج میثم مطیعی و دیگر ذاکران اهل بیت(ع) در فواصل برنامه‌ها از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده برای این مناسبت ویژه است. همچنین ساعت ۶ روز شنبه زیارت اربعین از این شبکه پخش خواهد شد.

*** برنامه «موکب» نیز به پخش گزارش هایی روزانه از مسیر حرکت پیاده روی اربعین و انعکاس حال و هوای زائرین در موکب های مختلف اختصاص دارد که در فواصل برنامه‌ها تقدیم علاقمندان می‌شود.

*** مستندهای اربعین جمعه‌ ساعت ۲۱ و در روزهای منتهی به اربعین ساعت ۱۸:۵۰ در کنار برنامه «نمادو» با پخش گزارش هایی از حال و هوای کشور در این ایام و حرکت کاروان‌های پیاده روی به سمت اماکن مقدسه و همچنین برنامه‌های منعطف با حال و هوای این مناسبت مذهبی از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این ایام است که تقدیم بینندگان شبکه دو سیما خواهد شد.

شبکه سه سیما

*** برنامه «مخاطب خاص» در ایام اربعین حسینی هر شب به صورت زنده از کربلای معلی، با محوریت پیاده روی اربعین از شبکه سه سیما پخش می شود. این برنامه با اجرای رسالت بوذری و کارشناسان مذهبی بعد از اخبار شبانگاهی روی آنتن می رود.

*** «در آستان خورشید» با اجرای میثم آقابیگی و کاظم احمدزاده در باکس های مختلف پیاده روی زائران حسینی از بصره تا کربلای معلی را نمایش می دهد.

*** برنامه «چهل چراغ» با موضوع «امام حسین(ع) » در ایام اربعین حسینی ساعت ۱۹ و ۳۰ از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

در این برنامه چهره‌هایی که به واسطه امام حسین (ع) اتفاقی در زندگی آنها رخ داده است که باعث تغییر مسیر زندگی آنها شده، به شرح داستان زندگی خود می‌پردازند.

در این برنامه فاطمه عبادی، قهرمان دور اول برنامه «عصر جدید» در این برنامه به عنوان تصویرگر حضور خواهد داشت و مجتبی امینی، تهیه‌کننده برنامه «چهل چراغ» به عنوان راوی برنامه، در برابر مهمانان به گفتگو می‌نشیند.  

*** پخش مستندهایی در دستور کار این شبکه قرار دارد که در قالب «مستند۳» و «مستندهای تامینی» پخش می شود. از جمله این مستندها «مرثیه انجیل» که در قالب «مستندهای تامینی» روی آنتن می رود.

شبکه چهار سیما

*** مستند پرتره «عتبات کلمات» به تهیه کنندگی سجاد نوروزی در ۱۰ قسمت سی دقیقه ای از امشب ۲۰ مهرماه روی آنتن می رود. این برنامه نگاهی دارد  به ۱۰ شعر برجسته  عاشورایی که میان اهل ادب شهره شده اند و به بهانه این شعرها به سراغ شاعر آنها می رود و زمانه، زندگی اش و چگونگی رسیدن به این شعر را در قالب یک مستند پرتره بازگو می کند.

علی موسوی گرمارودی، محمد علی مجاهدی، علیرضا قزوه، مرتضی امیری اسفندقه، یوسفعلی میرشکاک، سعید بیابانکی، افشین علا، احمد علوی، احمد بابایی و هادی جانفدا ۱۰ شاعری هستند که در این برنامه با آنها گفتگو شده است.

محمد معتمدی خواننده سرشناس موسیقی سنتی تیتراژ این ویژه برنامه را اجرا کرده است و محمود حبیبی کسبی نویسندگی و مهدی زنگنه کارگردانی این مجموعه را برعهده دارند.

این مستند پرتره از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۲ و پنجشنبه و جمعه ساعت ۲۲و ۳۰ از شبکه چهار سیما پخش می شود.

*** «رستاخیز» در ۶ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای با اجرای وحید یامین پور از امشب (۲۰ مهرماه) هر شب ساعت ۲۳ پخش می شود. برنامه «رستاخیز» ادای دین علوم انسانی به اربعین است که در هر قسمت وحید یامین پور مجری برنامه به گفتگو با کارشناسان و استادان علوم انسانی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، جامعه شناسی، تمدنی و مردم شناسی می‌پردازد.

نادر طالب زاده در حوزه پوشش رسانه‌ای اربعین و بازتاب آن در جهان، ابراهیم فیاض در بخش مردم شناسی و حجت الاسلام والمسلمین رهدار در حوزه تمدنی و نسبت اربعین با انقلاب اسلامی از چهره‌های شناخته شده‌ای هستند که یامین پور در این ویژه برنامه با آن‌ها گفت‌وگو می‌کند.

ریشه شناسی مداحی و نوحه‌های عربی که یکی از بخش‌های برنامه عنوان شده است، صادقی مجد استاد دانشگاه امام صادق (ع) با مخاطبان درخصوص نوحه‌ها به زبان عربی گفتگو می‌کند.

*** مجموعه «اربعین جهانی دیگر» که از امروز ۲۰ مهرماه هر روز ساعت ۱۸ و ۱۵ روی آنتن شبکه چهار می رود، سخنرانی اساتید برجسته حوزه و دانشگاه مانند دکتر محمود حکمت نیا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار، دکتر محمدجواد رودگر، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد مبلغی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب الله بابایی، دکتر مهدی مشکی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا پیروزمند پخش می شود.

تحلیل جریان حرکت امام حسین (ع) از مدینه به مکه و از مکه به کربلا، گفتگو با غیرمسلمانان درباره ی رخداد اربعین، جلوه های عرفانی و اجتماعی از عاشورا تا اربعین، اربعین و ساختار فکری، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و عقیدتی جهان امروز، کلمه ی ثارالله و لایحه های معرفتی واقعه عاشورا و راهپیمایی عظیم و باشکوه اربعین حسینی از جمله محوهای این مجموعه سخنرانی های می باشد.

*** مستند «پیاده تا عرش» به کارگردانی عبدالمجید اسماعیل نژاد، درباره مسیر راهپیمایی زائرین اربعین از ایران مرز شلمچه و سپس عراق و نجف اشرف است و در این مستند با با زوار اربعین مصاحبه می کند. این مستند امشب ۲۰ مهرماه ساعت ۲۲ و ۳۰  پخش می شود.

*** مستند «۳۱۳»، مصاحبه با زوار اربعین که بعضی از آنها با فرزندانشان در راهپیمایی اربعین شرکت کردند. آنها در مورد ۳۱۳ تن از یاران امام زمان (عج) و ظهور امام صحبت میکنند. این مستند به کارگردانی امین کاشرفی روز یکشنبه ۲۱مهرماه ساعت ۲۲:۳۰ پخش می شود.

*** مستند «صراط» به کارگردانی سیدحسین صافی در مورد راهپیمایی زوار اربعین از سوسنگرد به سمت مرزهای چزابه است. این مستند ۲۲ مهرماه ساعت ۲۲ و ۳۰  روی آنتن شبکه چهار می رود.

*** مستند «حقیقت سرخ» به کارگردانی مجتبی قاسمی روایتی است از دلدادگی میلیون ها انسان که گام در مسیری بی نهایت گذاشته و برای رسیدن به حریم حرم دوست، در تکاپو هستند. این مستند ۲۳ مهر ساعت ۲۲ و ۳۰ روی آنتن می رود.

این فیلم در کنار پخش تصاویری از پیاده روی اربعین، به گوشه هایی از حقیقت قیام عاشورا و فلسفه عزادرای برای امام حسین(ع) اشاره می کند؛ گروهی به شوق زیارت، گروهی به دنبال گمشده ای در خویشتن و بعضی برای احیای یک سنت بزرگ و همه برای هدفی والاتر و منسجم تر، یعنی تداوم راه حسین(ع) گام در راه نهاده اند و حال، هدف مشترکی دارند.

مستندساز با زائران کربلا در مسیر طولانی رسیدن به نینوا همراه می شود، از شور و اشتیاقشان می گوید و از هدف و عقیده شان می پرسد. علاوه بر این تصاویری ناب از برگزاری مراسم سوگواری در بین الحرمین و حضور زائران ایرانی و غیر ایرانی در حرم امام حسین(ع) در این فیلم به نمایش در می آید.

*** مستند «ابومنتظر» به کارگردانی احسان فقیهیان در مورد زندگی ابومنتظر، موکب‌دار عراقی و تلاش و خدمت ایشان به زائران کربلای معلی می باشد. وی در زمان جنگ ایران و عراق از مرز عراق و سوریه وارد ایران می شود و در لباس یک رزمنده ایرانی در دوران جنگ جانباز می شود. این مستند چهارشنبه شب ساعت ۲۲ و ۳۰ پخش می شود.

شبکه پنج سیما

*** «مسیر بهشت» عنوان مستندی ۵ قسمتی است که از دوشنبه ۲۲ مهرماه ساعت ۲۰:۵۵ بر روی آنتن می رود. این مستند روایت زندگی چند فرد تازه مسلمان شده به دین مبین اسلام و شرکت آنها در مراسم پیاده روی اربعین حسینی است.

در این مستند درباره نحوه آشنایی آنها با دین مبین اسلام، ائمه اطهار به ویژه امام حسین (ع)، علت حضور در مراسم پیاده وری اربعین حسینی و …  گفتگو شده است.

*** «هوای وصال» عنوان مستندی است که به گفتگو با خادمان افتخاری حرم امام حسین (ع) می پردازد. این خادمان افتخاری از صنف های مختلف در ایام اربعین به زائران حسینی خدمت رسانی می کنند. «هوای وصال» میان برنامه ای کوتاه است که در ۱۴ قسمت از این هفته بر روی آنتن می رود.

*** «همراه با جابر» عنوان میان برنامه ای کوتاه است که به آداب سفر در ایام اربعین می پردازد.

*** مستند «ابو نور» معرفی زندگی یکی از خدام امام حسین (ع) به تهیه کنندگی ایمان گودرزی است که به مدت ۲۵ دقیقه بر روی آنتن می رود. این مستند جمعه ۲۶ مهرماه  ساعت ۲۰ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

*** «اربعین تا اربعین» دیگر مستند گروه معارف شبکه پنج سیماست که روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه ساعت ۲۱ و ۳۰ برای مخاطبان پخش می شود. این مستند سفرنامه یک تیم مستند ساز ایرانی است از مراسم اربعین حسینی است.

*** ویژه برنامه «جاماندگان حسینی» روز اربعین ساعت ۹ و ۳۰ صبح به صورت زنده از شبکه پنج سیما روانه آنتن می شود. این ویژه برنامه پوشش زنده تصویری از پیاده روی شهروندان تهرانی در روز اربعین از میدان امام حسین (ع) به سمت حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) است.

*** گروه اجتماعی شبکه پنج سیما، با برنامه «قرار» از کربلای معلی با عزاداران حسینی همراه می شود. این برنامه با اجرای سیدرضا نواب و تهیه کنندگی سید یوسف موسوی از چهارشنبه ۲۶ مهرماه ساعت ۱۸ تا روز اربعین بر روی آنتن می رود.

*** ارتباط زنده و مستقیم از کربلا معلی با عنوان «مسیر» در برنامه های زنده شبکه پنج سیما همچون («یه روز تازه»، «به خانه بر می گردیم»، «تهران ۲۰») بخشی از فعالیت های این گروه است.

*** برنامه «در شهر» نیز چهارشنبه ۲۴ مهرماه از کربلا معلی روانه آنتن شبکه پنج می شود. تهیه گزارش از هیات مذهبی، گفتگو با عوامل موکب های سازمان های مختلف به صورت زنده یا تولیدی از آیتم های برنامه «در شهر» خواهد بود.  برنامه های «در شهر» و «در استان» در ایام اربعین معطوف به این مناسبت خواهد بود.

*** واحد تامین برنامه شبکه پنج نیز برای این ایام مستندهایی مختلف در نظر گرفته است. «نخل ها نمی میرند» یکشنبه (۲۱ مهرماه) ساعت ۲۲، «قدم های کوچک تا کربلا»، دوشنبه (۲۲ مهرماه) ساعت ۲۲، «آن سوی دیوار» سه شنبه (۲۳ مهرماه) و «صدای صلح» (پنج شنبه ۲۵ مهرماه) از این شبکه پخش می شود.

شبکه آموزش

*** برنامه «چتر نجات» ۱۸ مهر ماه به صورت ویژه در ساعت ۲۰ به نکات ایمنی ـ امنیتی زائران سفرعتبات در اربعین حسینی(ع) می پردازد.

در بخش کارشناسی، محسن همدانی کارشناس مدیریت ارتباطات توضیحاتی در خصوص این سفر و وسایل و لوازمی که زائران باید همراه داشته باشند، نحوه اطلاع رسانی به خانواده و نزدیکان، نحوه ارتباط با اتباع خارجی در طول مسیر و نحوه مراجعه به مراجع ذیصلاح در صورت بروز مشکل و…به مخاطبان ارائه می دهد.

در بخش نمایشی در هر دو قسمت یک روایت از ماجرای واقعی که مربوط به ایام اربعین می باشد در ساختار داستانی بازسازی و برای مخاطبان نمایش داده می شود.

همچنین جهت آگاه سازی و افزایش سطح هوشیاری و آمادگی زائران، در بخش دوربین مخفی، مردم در شرایط مختلفی قرار داده می شوند تا واکنش آنها مشاهده شود.

در بخش های مختلف برنامه نیز موشن گرافی های متعددی که حاوی اطلاعات مهم و مفیدی هستند نمایش داده خواهد شد.

*** برنامه «شک مقدس» با موضوع سبک زندگی اسلامی و ارتباط آن با راهپیمای اربعین با حضور دکتر مصطفی میرلوحی از شبکه هفت سیما روی آنتن می رود.

برنامه «شک مقدس» به تهیه کنندگی محمدصاحب الداری پنج‌شنبه‌ ساعت ۲۱ از شبکه هفت سیما پخش می‌شود.

*** برنامه «دوربین هفت» در قالب ۶ برنامه، گزارش هایی از موکب های مردمی، شور و حال مردم در موکب های مستقر در مرزها و راههای منتهی به حرم سیدالشهدا(ع) پخش می کند.

*** در ادامه برنامه های اربعین، برنامه «هفت آسمان»در دو قسمت با حضور آیت الله قاضی عسگر و با موضوع حماسه اربعین و تاثیرات آن در طول تاریخ  و مستند قدم های منجی (پیاده روی سال گذشته)، مصاحبه با زائران خارجی در رابطه با حماسه اربعین و ارتباط آن با حماسه ظهور از شبکه هفت سیما روی آنتن می رود.

برنامه «هفت آسمان» به تهیه کنندگی حجت الاسلام رسولی محلاتی در شب و روز اربعین مهمان خانه های ایرانی است.

*** گفتنی است، شبکه هفت سیما پخش مستندهای «مدیون توام»، «راز سر به مهر»، «سرزمین عشق»، «تصویری از یک خاطره»، «میکائیل»، «حقیقت سرخ»، «مغناطیس»، «رستاخیز» و «پیاده تا حرم یار» و همچنین مقتل خوانی با صدای محمد کریمی و پخش زیارت امام حسین در روز اربعین را در کنداکتور خود قرار داده است.

شبکه قرآن و معارف سیما

*** «کنار قدم های جابر» عنوان ویژه برنامه شبکه قرآن و معارف سیما در این ایام می باشد که از پنجشنبه ۱۸ مهرماه در ساعت ۲۱ به صورت زنده و مستقیم هرشب از کربلای معلی به روی آنتن این شبکه خواهد رفت.

این برنامه با حضور کارشناسان مطرح معارفی به موضوع فضیلت زیارت اربعین و همچنین مهدویت و اربعین خواهد پرداخت. ضمن آن که شعرخوانی شعرای آیینی، مدیحه سرایی مادحین اهل بیت (ع) و کتاب خوانی از دیگر بخش های «کنار قدم های جابر» به شمار می آید.

*** «نغمه عشاق» عنوان دیگر برنامه زنده این شبکه در ایام اربعین است که به معرفی هیات مذهبی سراسر کشور و موکب های حسینی و نیز پخش نغمات عاشورایی به درخواست مخاطبان می پردازد.

این برنامه نیز از پنجشنبه ۱۸ مهرماه با اجرای هادی ربیعی هرشب در ساعت ۲۲ تقدیم مخاطبان قرآنی و معارفی تلویزیون خواهد شد.

*** علاقه مندان به سخنرانی های مذهبی می توانند هر روز از ساعت ۱۳ و ۳۰ ، به تماشای سخنرانی های مرحوم آیت الله آقا مجتبی تهرانی (ره) با موضوع عزت و ذلت در نهضت حسینی بنشینند.

*** گفتگو با شیعیان خارجی، موکب داران و خادمین زوار امام حسین (ع) و معرفی فعالیت های قرآنی و فردی آنها در «مستندهای اربعین» به تصویر کشیده خواهد شد که دوستداران این نوع برنامه ها می توانند همه روزه در سه نوبت و در ساعت های ۱۰ و ۱۵ ، ۱۴ و ۱۴ و ۴۵ این مستندها را تماشا کنند.

*** ارتباط زنده با موکب های مستقر در مسیر پیاده روی نجف تا کربلا و همچنین پخش کلیپ های اربعینی از دیگر تدارکات این شبکه در ایام اربعین می باشد که در فواصل مختلف پخش تقدیم مخاطبان خواهد شد.

شبکه جام جم

*** ویژه برنامه های «روشنا» جمعه ۲۶ مهرماه به مدت ۹۰ دقیقه ساعت ۲۲ به وقت تهران و شنبه ۲۷ مهر در ۱۲۰ دقیقه، ساعت ۱۰ صبح به وقت تهران، به صورت زنده پخش می شود.

*** انیمیشن «قدمگاه خورشید» نیز ساعت ۱۸ و ۱۵ دقیقه جمعه ۲۶ مهرماه پخش شده و روز بعد در ساعت های ۲ و ۱۲ بازپخش می شود.

*** مستندهای «علی صالح» جمعه ساعت ۲۰ پخش می شود که روز بعد ساعت ۴ باز بازپخش آن خواهد داشت.

*** مستند «جاذبه» نیز شنبه ۲۷ مهر ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به وقت تهران پخش داشته که بازپخش آن نیز در همان روز ساعت ۸ و ۳۰  دقیقه می باشد. 

شبکه مستند

*** «آیین میزبانی» به کارگردانی رضا برجی در شبکه مستند تولیدشده است و در ۷ قسمت از آنتن شبکه مستند پخش می‌شود.

این مستند که با محوریت موکب دارها و سوژه‌های غیر ایرانی تولیدشده است از شنبه ۶ مهر تا جمعه  ۲۶ مهر ساعت ۱۹ و ۳۰ روی آنتن می‌رود و بازپخش آن روز بعد ساعت ۱۱ خواهد بود.

*** «به پای تو» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امید کاشرفی که درباره زائر معلولی است که به عشق امام سوم شیعیان و زیارت حرم مطهر ایشان با پای پیاده به زیارت ایشان می‌شتابد، شنبه ۲۰ مهر ساعت ۲۰  از شبکه مستند پخش می‌شود.

*** مستند «راه تنها» به کارگردانی امین قدمی و از تولیدات شبکه مستند نیز یکشنبه ۲۱ مهر ساعت ۲۰ به مناسبت اربعین حسینی از این شبکه پخش می‌شود.

این مستند در ۱۹ دقیقه به مراسم اربعین و مهمان‌نوازی شیعیان عراق از زائران امام حسین (ع) در این مراسم پرداخته است.

*** مستند «راه دل» به کارگردانی مهدی زمان‌پور کیاسری روایت سفر پیاده‌روی کربلا مشتی اسماعیل است و در آن علاوه بر نمایش حال و هوای معنوی پیاده‌روی زائران اباعبدالله از نجف تا کربلا در ایام اربعین حسینی، سفر مشتی اسماعیل به همراه دوست همیشگی‌اش نصیر به‌سوی کربلا و زیارت امام حسین (علیه‌السلام) در اربعین حسینی به تصویر کشیده می‌شود. «راه دل» چهارشنبه ۲۴ مهر ساعت ۱۵ پخش می‌شود.

*** «قدر آب» به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی محمدرضا فرطوسی به راهپیمایی عظیم اربعین اختصاص دارد و از شوق‌وذوق اهالی عراق برای پذیرایی از زوار حسینی می‌گوید. این مستند جمعه ۲۶ مهر ساعت ۱۲ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

*** مستند تماشایی «تظاهرات عشق» هم حضور خانم ایدی مک لود آرمسترانگ از فعالان سیاسی آمریکا درراهپیمایی اربعین را به تصویر کشیده است.

این مستند به تهیه‌کنندگی احمد شفیعی و کارگردانی امیر اصانلو پنجشنبه ۲۵ مهر ساعت ۱۸ از شبکه مستند پخش می‌شود.

*** مستند «شایراک» به کارگردانی مجید عزیزی و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی به حضور یک گروه خواننده سیاه پوست آمریکایی در مراسم راهپیمایی اربعین و نظر آن‌ها درباره اسلام آوردن پرداخته است و چهارشنبه ۲۴ مهر ساعت ۱۸ پخش می‌شود.

*** «میزبان» روایت مسعود دهنوی از میزبانی مردم عراق از امام حسین (ع) و زوار کربلاست و پنجشنبه ۲۵ مهر ساعت ۱۵ و ۳۰ پخش می‌شود.

این مستند به کارگردانی مسعود دهنوی و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی سعی دارد در سه دوره تاریخی، میزبانی مردم عراق از حضرت اباعبدالله و زوار ایشان را بررسی کند.

*** «سیصد و سیزده» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین کاشرفی هم حضور خانواده‌ها با فرزندان کوچک خود را در راه پیمایی اربعین به تصویر کشیده است؛ این مستند پنجشنبه ۲۵ مهر ساعت ۱۵ پخش می‌شود.

*** مستند «سیاه» به تهیه‌کنندگی وحید چاووش و کارگردانی امین قدمی و عادل معمارنیا در شبکه مستند تولید شده و به بازگویی خاطرات دو عراقی از خدمت به زائرین و چگونگی حضور آن‌ها در زمان جنگ و مبارزات آن‌ها با رژیم بعثی عراق می‌پردازد. این مستند نیز جمعه ۲۶ مهر ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

شبکه سلامت

*** همزمان با آغاز آئین ها و عزاداری های اربعین حسینی برنامه های شبکه تندرستی از سلامت معنوی در این روزها می گویند. به همین مناسبت «دوربین سلامت» به میان مسافران حرم اباعبدالله رفته و با زوار حرم دوست گفت و کو می کند. در این برنامه در مورد حمل کوله پشتی های رواز پیاده، نخوه حفظ سلامتی در طول سفر، غذاهای مورد نیاز برای سلامت جسم و… خواهیم شنید.

*** «صبح عالی» برنامه دیگری است که در مرکز همدان تولید شده و همزمان روی آنتن شبکه سلامت می رود. در این برنامه به منظور سلامت مسافران اربعین با دعوت از پزشکان و کارشناسان مجرب راه های پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا آموزش داده می شود و در مورد بازگشت زوار کربلا نکات بهداشتی و پزشکی تاکید می شود.

*** تامین برنامه شبکه نیز در طول ایام منتهی به اربعین پخش مستندهایی همچون «به پای تو» را در دستور کار دارد. تهیه و پخش وله و کلیپ های متناسب با این روزها نیز نتیجه تلاش همکاران تامین برنامه است.

شبکه افق

*** با نزدیک شدن به اربعین حسینی و طی هفته جاری، کنداکتور شبکه افق سیما با تغییری محسوس، شامل برنامه‌های گوناگون ترکیبی، زنده و مستند پیرامون اربعین حسینی و پیاده‌روی اربعین خواهد بود.

بر این اساس برنامه تلویزیونی «روایت هیأت» در پنج قسمت هر روز روی آنتن می‌رود؛ «روایت هیأت» نخستین برنامه‌ای است که به صورت تخصصی در رابطه با کارکردها، رسالت‌ها و وظایف هیأت به بحث و بررسی می‌پردازد.

این برنامه در درجه نخست در راستای امر مقام معظم رهبری شکل گرفته و با سابقه و در ادامه سلسله نشست‌های هیأت پژوهی که در ۱۴ جلسه و در راستای امر مقام معظم رهبری در سال ۹۵ و در دیدار با مداحان مبنی بر اینکه در حوزه هیأت باید کار تخصصی و علمی صورت بگیرد، برنامه‌ریزی و آماده پخش شده است.

«روایت هیأت» با تهیه کنندگی پیمان نوراسماعیلی در پنج قسمت هر روز ساعت ۱۶ و ۳۰ روی آنتن شبکه افق می رود. تکرار این برنامه هم ۳۰ دقیقه بامداد روز بعد پخش خواهد شد.

*** «عرش اخوت» هم نام مجموعه مستندی است پیرامون برپایی موکب‌های ایرانی‌ها و عراقی‌ها در کنار هم در مسیرهای پیاده‌روی زائران حسینی و محور آن، اتحاد و همدلی میان دو ملت است.

این مجموعه در ۷ قسمت یک ساعته هر روز ساعت ۱۹ و تکرار آن ساعت‌های ۳ و ۸ و ۳۰ روز بعد از شبکه افق پخش می‌شود.

*** برنامه زنده «موکب کلمات» هم ویژه اربعین حسینی برای پخش از شبکه افق سیما تدارک دیده شده؛ این برنامه ۳۰ دقیقه‌ای هر روز ساعت ۱۸ و ۳۰ پخش می‌شود و تکرار آن هم ساعت‌های ۲۴ و همچنین ۷ و ۳۰ روز بعد روی آنتن می‌رود.

موضوع برنامه «موکب کلمات»، شعرخوانی با موضوع عاشورا و اربعین حسینی است که در هشت قسمت پخش خواهد شد.

*** «جاذبه» هم عنوان برنامه زنده دیگری است که به مناسبت اربعین حسینی و با موضوع پیاده‌روی اربعین با حضور مهمانان ایرانی و خارجی و از استودیوهای نجف، مسیر نجف تا کربلا و شهر کربلا و همچنین حرم حسینی، هر شب ساعت ۲۰ از شبکه افق پخش می‌شود. بازپخش جاذبه برای ساعت ۱۳ و ۳۰ روز بعد در نظر گرفته شده است.

*** از دیگر برنامه‌های زنده ویژه اربعین حسینی در شبکه افق سیما می‌توان به «به افق اربعین» اشاره کرد؛ این برنامه شامل ارتباط زنده با مرزهای خروجی به عراق، مسیرهای پیاده‌روی و شهرهای نجف و کربلا خواهد بود. «به افق اربعین» هر روز در ساعت‌های ۸، ۹ و ۳۰، ۱۱و ۳۰ و ۱۷ و ۳۰ از شبکه افق پخش می‌شود.

*** برنامه تلویزیونی «جهان آرا» نیز از دوشنبه ۲۲ مهرماه هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن می‌رود و به مسئله پیاده‌روی اربعین و تاثیرات بین‌المللی این گردهمایی بزرگ انسانی می‌پردازد.

*** مخاطبان شبکه افق سیما می‌توانند طی هفته جاری و در ۶ قسمت، هر شب ساعت ۲۳ بیننده منتخب سریال «مختارنامه» هم باشند؛ سریالی به کارگردانی داوود میرباقری که به قیام مختار می‌پردازد. تکرار «مختارنامه» هم روز بعد ساعت ۱۴ و ۳۰ روی آنتن می‌رود.

*** شبکه افق برای ایام اربعین امسال مجموعه‌ای از مستندهای تک قسمتی با موضوع عاشورای حسینی و اربعین را هم تدارک دیده است؛ از جمله این مستندها می‌توان به «معبر»، «صدای صلح»، «حقیقت سرخ»، «آخرین سفینه»، «قدم‌هایی به سوی صلح»، «راهی»، «پیاده‌روی اربعین»، «آئینه در کربلاست»، «گمشدگان»، «پا به پای استنزیل»، «مسیر»، «من یک کاتولیک هستم» و «ما داریم می‌آییم» اشاره کرد. این مستندها هر شب در ساعت‌های ۱۸ و ۲۱ روی آنتن می‌روند.

شبکه امید

*** ویژه برنامه اربعین شبکه امید با عنوان «مثل قاسم» روی آنتن می رود. این برنامه ترکیبی و مختص نوجوانان در ایام اربعین حسینی نیز به صورت زنده از جوار بارگاه ملکوتی اباعبدالله الحسین همراه با بخش‌های مختلف و با حضور کارشناسان مذهبی هر روز از ۲۰ تا ۲۷ مهرماه ساعت ۱۸ الی ۱۹ با اجرای رامتین چیت سازان روانه آنتن شبکه امید می شود.

این ویژه برنامه همچنین گزارش های مستقیم از مسیر پیاده روی بزرگ اربعین حسینی و حضور نوجوانان ایرانی و غیر ایرانی که موکب یا فعالیت خاصی در این راهپیمایی بزرگ دارند را در ساعت‌های مختلف شبانه روز شامل ۱۴ و ۴۵، ۱۵ و ۴۵ و ۱۶ و ۴۵ تقدیم مخاطبان خود می کند تا دل های جاماندگان عاشق، همراه زائران اباعبدالله الحسین روانه دیار عشق و دلدادگی شود.

شبکه نمایش

*** این شبکه در روز شنبه ۲۷ مهر ماه، مصادف با اربعین حسینی، فیلم های سینمایی «یونس» و «پرواز خاموش» را پخش خواهد کرد.

فیلم تلویزیونی «یونس» به کارگردانی داریوش یاری محصول ۱۳۹۴ ایران، در ساعت ۱۳ روز اربعین پخش می شود. بازیگرانی چون مریم بوبانی، فرزین صابونی، علی سلیمانی، حشمت آرمیده و بازیگران نوجوان مهدی مهاجری و پوریا ایمانی در این تله فیلم بازی کرده اند.

یونس نوجوانی پانزده ساله است که متوجه می شود برادرش با دروغ گفتن، شخصی به نام هاشم را راضی کرده تا پول زیادی به او قرض بدهد و قول داده که پول را زود برگرداند. هاشم چند بار سراغ پولش می آید، اما برادر خودش را پنهان می کند. یونس که می بیند دروغ برادرش دارد زندگی هاشم را ویران می کند …

«پرواز خاموش» فیلمی به کارگردانی عبدالحسین برزیده و نویسندگی عطاءاله سلمانیان، محصول ۱۳۷۷است که در ساعت ۲۱ این روز و در قالب بخش مرور آثار حسین یاری، بازیگر کشورمان پخش می شود.

عباس خلبان یک هواپیمای جنگی به همراه دوربین‌های ساخت وطن که برای اولین بار روی جنگنده ای سوار شده‌ است، برای شناسایی موقعیت دشمن به آن سوی مرزها می‌رود؛ ولیکن دشمن در برگشت هواپیما و خلبان را هدف قرار می‌دهد و از برج مراقب به او خبر می‌دهند که هواپیما نباید به دست دشمن برسد…

از جمله بازیگران این فیلم سینمایی حسین یاری، بهمن دان، مجید مشیری و مهدی سلطانی است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید