عتیقه‌های بهارستان به دست میراث فرهنگی رسید

به گزارش ایسنا، یازدهم اسفند خبر رسید که مأموران کلانتری بهارستان ده‌ها قطعه اشیای عتیقه مربوط به دوره اشکانیان را از یک سمساری در این محدوده کشف کردند. در جریان بازرسی از آن مغازه، ۲۶عدد کاسه و بشقاب شکسته، ۹عدد سرامیک کاسه و بشقاب، دوعدد بت گلی، هشت عدد مجسمه طرح تیران سفالی، پنج عدد آب خوری سفالی، پنج عدد بشقاب مفرق، نیم تنه مجسمه نقره، سرمه دادن مفرقی با پایه، دو عددقاب کوچه (جای دعا)، دسته ظرف مفرقی، هفت عددموبند مفرقی، سه عدد دست بند مفرق، کته ظرف مفرقی، تلسم مفرق خط دار را  کشف و ضبط شدند. و حتی
فروشنده آن اشیا در جریان بازجویی‌هایش مدعی شد اجناس را از فردی ناشناس خریداری کرده است.

 

تا سرانجام بعد از گذشت این مدت، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران از  تحویل آثار کشف شده توسط  کلانتری ۱۰۹ بهارستان به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران خبر داد.

مرتضی ادیب‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که در این کشف ۸۳ قلم شی به دست آمده است، از تحویل همه‌ی آثار به امین اموال اداره کل میراث فرهنگی استان تهران خبر داد و گفت: در این کشف بیشتر اشیای به دست آمده را سفالینه‌های خاکستری از عصر آهن تا ظروف دوره ایلخانی شامل شده‌اند، همچنین برخی از اشیا نیز تقلبی هستند که اکنون کارشناسان، کار بررسی روی آن‌ها را در دستور کار خود دارند.

وی با اشاره به این‌که در بین آثار به دست آمده، آثار تاریخی از عصر آهن تا دوره ایلخانی وجود دارد، به وجود چند ریتون متعلق به دوره‌ی اشکانی در بین این آثار اشاره کرد.

او همچنین به شکایت میراث فرهنگی استان تهران از متهم پرونده و مکاتبه این اداره کل با دستگاه قضایی تا رسیدن به جوابی درست خبر داد و افزود: آثار تحویل داده شده به مخزن اموال توقیفی منتقل می‌شود و بعد از این‌که حکم تحویل قطعی آثار به میراث فرهنگی رسید، نمونه‌های اصیل با توجه به محتوای موزه‌ها برای موزه‌های مختلف فرستاده می‌شود.

به گفته‌ی ادیب‌زاده در ادامه نیز این آثار همراه با دیگر آثار توقیفی از ماموریت‌های دیگر یگان حفاظت در گذشته، به نمایش در می‌آیند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید