مادر نخستین شهید زن استان بوشهر آسمانی شد

سمنبر عالی پور، اولین شهید زن استان بوشهر، به تاریخ دوم شهریورماه ۱۳۳۶، در دهستان سرمستان بخش آبدان واقع در شهرستان دیّر متولد شد.

او پس از ۶ سالگی با خانواده به بندر دیر مهاجرت کرد و در ۱۵ سالگی ازدواج کرد. سمنبر در دیّر از طریق تشکیل کلاس های سوادآموزی بانوان را به حضور در صحنه های انقلاب و تبعیت از فرامین رهبر انقلاب، امام خمینی(ره) دعوت میکرد.

نیروهای انقلابی شهر دیّر شب سوم محرم ۱۳۵۷ در حسینیه اعظم این شهر تجمع کرده و تصمیم به راهپیمایی اعتراض آمیز گرفتند. صبح روز سوم محرم مصادف با ۱۳ آذرماه همان سال، شهید عالی پور نیز به صف معترضان پیوست و با پیمودن خیابان امام حسین(ع) فعلی و در طی مسیری از خیابان، که روبروی بخشداری محل (فرمانداری کنونی) بود؛ مأموران شاه شروع به تیراندازی می کنند که شهید از ناحیه کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و خون زیادی از دست می دهد.

مردم حاضر در صحنه او را به بهداری کوچک محل رسانده و سپس با توجه به وضعیت جراحت، به بیمارستان بوشهر اعزام می کنند که در میانه راه، و در حوالی روستای زادگاهش، سرمستان با دهان روزه به شهادت می رسد.

با توجه به وصیت شهید و شرایط حاکم در شهر دیّر و ترس برادر ایشان از ممانعت سربازان برای برگزاری خاکسپاری، پیکر مطهر شهید را در قبرستان قدیمی روستای سرمستان آبدان به خاک سپردند.

پیکر آمنه بردستانی (مادر شهیده سمنبر عالی پور) پس از تشییع در دیّر (صبح امروز جمعه ۲۹ فروردین ماه) و سرمستان (پیش از ظهر امروز) در کنار دختر شهیدش در روستای سرمستان آرام گرفت. 

انتهای پیام

پاسخی بگذارید