معاون هنری: دستورالعمل صدور مجوز تئاتر وحی منزل و غیرقابل تغییر نیست

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمد مجتبی حسینی گفت: نظرات و نقدهایی به این دستورالعمل بیان شد، از فعالان و منتقدان تئاتر که نقد و نظرات خود را درباره این دستورالعمل مطرح کرده‌اند، سپاسگزارم و بی‌تردید نظرات و نقدهای هنرمندان و منتقدان بررسی و مطالعه می‌شود و مورد توجه قرار می‌گیرد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دستورالعمل پروانه اجرای نمایش بر اساس قانون و در تبیین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ضوابط نظارت بر نمایش با هدف و رویکرد تسهیل، تسریع و شفافیت در روند صدور مجوز، پاسخگویی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توجه به جایگاه تخصصی تئاتر تدوین و منتشر شده و فارغ از نظرات کارشناسان و هنرمندان نیست و نمونه‌هایی از نظرات و گفته‌های هنرمندان و کارشناسان مبنی بر ضرورت تقنین قوانینی برای تسهیل در پاسخ به درخواست متقاضی پروانه نمایش منتشر شده است.

وی ادامه داد: این دستورالعمل همان مصوبه ۴۶۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ضوابط نظارت بر نمایش و صدور پروانه در تاریخ ۱۳۷۹/۲/۶ است که روند اجرایی پروانه نمایش را متناسب با جریان امروز تئاتر مشخص و شفاف اعلام کرده و فراتر از آن مصوبه قانونی نیست بلکه روند اجرایی آن را تبیین و تشریح کرده است.

حسینی افزود: دستورالعمل پروانه اجرای نمایش بر اساس یک رویکرد کلان در تدوین و بازنگری آیین نامه‌ها و فرایندهای عرصه هنر است تا فرایندها و رویدادها از جمله جشنواره‌ها مبتنی بر یک دستورالعمل مشخص و مکتوب باشد که ذینفعان و فعالان هنر از آن آگاه باشند، هرچند این دستورالعمل ها در روند اجرا قابل بازنگری است.

وی در ادامه گفت: این دستورالعمل وحی منزل و غیرقابل تغییر نیست، تغییر آن نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل انجام است و نیازی به بررسی در نهادهای قانونگذار ندارد اما بی‌تردید در روند اجرا خلاها، ضعف‌ها و قوت‌های دستورالعمل دقیق‌تر مشخص می‌شود و مانند هر آیین نامه و دستورالعملی چنانکه قبلا هم سابقه داشته است، می‌تواند تغییر کند و اصلاح شود.

وی تصریح کرد: بنابراین با رصد، مطالعه و بررسی نقدها و استقبال از نظرات و دیدگاه‌هایی که جوانب مختلف و موارد دستورالعمل را نقد و ارزیابی و پیشنهادهایی طرح می‌کنند، روند اجرای این دستورالعمل می‌تواند بازنگری شود و تغییر کند.

به گزارش ایسنا، این اظهارات حسینی در حالی مطرح شده است که حدود ۱۰ روز قبل اداره کل هنرهای نمایشی دستورالعمل صدور پروانه اجرای نمایش را منتشر کرد، ولی این دستورالعمل با واکنش‌ها و مخالفت‌های قابل توجهی از سوی جمعی از تئاتری‌ها در فضای رسمی رسانه‌ای و فضای مجازی همراه شد چرا که نسبت به برخی بندهای آن از جمله تعیین صلاحیت هنری کارگردان‌هایی که متقاضی دریافت مجوز هستند اعتراض داشتند. مهم‌تر اینکه در دستورالعمل، قید شده که براساس نظر کارشناسی تدوین شده و همین مسئله مورد انتقاد زیادی قرار گرفت که چه گروه کارشناسی از تئاتر دستورالعملی را که به زعم منتقدان با اعمال محدودیت همراه است، تنظیم کرده است؟

انتهای پیام

پاسخی بگذارید