پایان مرمت اضطراری آسیب‌های بیرونی قلعه فلک الافلاک

سید امین قاسمی امروز هشتم خردادماه در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از روند انجام مرمت اضطراری قلعه فلک الافلاک اظهار کرد: متأسفانه براثر زلزله ۵.۱ ریشتری اردیبهشت‌ماه سال‌جاری برخی از آثار تاریخی استان از جمله قلعه فلک الافلاک و خانه تاریخی قاضی آخوند ابو خرم‌آباد و همچنین چند خانه تاریخی در بروجرد نیز دچار آسیب شدند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در قدم اول با حمایت‌های استاندار لرستان مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال را به‌صورت نقدی و امانی به‌منظور مرمت اضطراری قلعه جذب کردیم و در این راستا یک‌ شرکت تخصصی مرمت بناهای تاریخی که تنها نمایندگی استاتیکال اروپا در ایران است را شناسایی و بلافاصله کار دوخت و دوز ترک‌های قلعه را آغاز کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان خاطرنشان کرد: این شرکت بلافاصله به‌صورت تخصصی مشغول مرمت ترک‌های ایجاد شده در کنگره‌های قلعه شد که تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حدود ۳۳ دندانه از کنگره‌های قلعه که دچار آسیب شده بود به‌طور کامل مرمت شده‌اند.

قاسمی با بیان اینکه ظرف یک‌هفته تا ده روز آینده کار مرمت اضطراری و بازسازی کامل این ترک‌ها پایان خواهد یافت‌ اضافه کرد: مرمت‌های بیرونی قلعه اتمام یافته و بلافاصله مرمت و بازسازی ترک‌های داخلی نیز از فردا آغاز می‌شود که در نهایت تا ۱۵ روز آینده مرمت اضطراری این قلعه تاریخی و ارزشمند پایان خواهد یافت.

وی ادامه داد: مطالعات طرح استحکام‌بخشی این بنای ارزشمند نیز در دست اقدام است و در نیمه دوم تابستان امسال آماده ارائه خواهد بود.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید