گله از مدیرانی که کاری برای تک تیرانداز جنگ نکردند

به گزارش ایسنا، فیلم سینمایی « تک تیرانداز »به کارگردانی علی غفاری و بازیگری کامبیز دیرباز درباره شهید عبدالرسول زرین تک تیرانداز مشهور دوران دفاع مقدس است که ۱۴ بهمن در دومین سانس جشنواره سی و نهم فیلم فجر در سینمای رسانه‌ها به نمایش درآمد. 

ابراهیم اصغری در این نشست بیان کرد: گروه ما حدود  100 نفر بود که گاهی با هنروران بیشتر هم می‌شد و بودجه ساخت آن حدود ۱۰ میلیارد تومان شد که به اعتقاد من در شرایط فعلی بودجه زیادی برای این نوع فیلم نیست. شاید توقع زیادی باشد، اما توقع کمک از ارگان‌ها و مدیران را دارم چراکه در این زمینه وظیفه دارند. 

او با اشاره به گله‌هایی که از برخی جانبازان شنیده بود که گفته بودند فلان مسئول را میشناسند که هر روز از محل زندگی آن‌ها می‌گذرد ولی حتی یک بار سراغ نمیگیرد و مسئله لیاقت نداشتن آن مسئول است، گفت: قهرمان فیلم ما اصفهانی بود و خیلی تلاش کردیم که از ارگان‌های اصفهانی برای ساخت این فیلم کمک بگیریم، اما موفق نشدیم و من با تاسی از حرف آن جانباز می‌گویم که مسئولان اصفهان لیاقت همکاری با این فیلم را نداشتند. 

علی غفاری – کارگردان – هم در این نشست خبری با اشاره به صرف زمان حدود یک سال برای ساخت و اینکه سعی داشته پس از مدت‌ها در سینمای ایران فیلمی قهرمان‌پرور بسازد، توضیح داد: وقتی با شخصیت شهید زرین آشنا شدم، خیلی دوست داشتم فیلمی با محوریت شخصیت ایشان بسازم و از سال 95 برای این امر تلاش کردم. البته گاهی از سوی مدیران مربوطه برای تامین امکانات فیلم‌های جنگی بی‌مهری می‌شود، اما ما تمام تلاشمان را برای اجرای هرچه بهتر دکور انجام دادیم. 

به گفته وی تقریبا هر آن‌ چیزی که در فیلم روایت شده واقعی و مستند است و فرزند این شهید در این مسیر بسیار کمک کرده است. او طی ۱۵ سال کتابی را تحت عنوان «گردان یک‌نفره» گردآوری کرده و با همرزمان پدرش حرف زده که به زودی منتشر خواهد شد. با این حال گروه فیلمسازی داستان را دراماتیک‌تر کرده ولی صداهای آخر فیلم و جایی که حاج‌رسول با یک واکمن صدای فرزندان خود را گوش می‌کند، همه واقعی هستند. 

تدوین و فیلمبرداری تک تیرانداز که ۹۵ درصد آن هم جلوه‌های ویژه است، توسط ایوبی و براتی انجام شده که در سخنانی از سختی کار و بویژه زمان کم‌ برای تدوین صحبت کردند و فیلمبردار این اثر هم  تاکید کرد: هدف من وارد کردن یک نوآوری تکنیکال در فیلم بود تا تصویر جدیدتری از روایت فتح و جنگ را ارائه دهیم. ما نمی‌توانیم به تکنیک سینمای هالیوود برسیم، اما تلاشمان را کردیم که چیزی کم نگذاریم. 

 در ادامه کامبیز دیرباز که به دلیل شباهت به شهید زرین برای بازی در این نقش انتخاب شده بود، ابتدا درباره برگزاری جشنواره گفت: از کسانی که چراغ جشنواره را روشن نگاه داشتند و اجازه ندادند ترمز قطار سینمای ایران کشیده شود، تشکر می‌کنم.

او افزود: در این بیست سالی که کار بازیگری انجام می‌دهم، این دومین نقش واقعی من بود. به این نتیجه رسیدیم که ما نباید نعل به نعل وقایع را بازسازی کنیم، بلکه تفکر این شهید بزرگوار را زنده کردیم و خوشحالم که روح این عزیز را بر شانه دارم. منبع زیادی از این شهید برای من وجود نداشت و تنها صوت‌های کمی در اختیارم بود. پسر شهید برای درآمدن این شخصیت کمک بسیاری به من کرد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید