خانه / دسته‌بندی نشده / نمایشگاه دمشق، بازگشت ثبات به سوریه پس ازشکست7سال توطئه غربی وعربی

نمایشگاه دمشق، بازگشت ثبات به سوریه پس ازشکست7سال توطئه غربی وعربی

پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی بازرگانی دمشق که از روزگذشته با حضور۴۳ کشور پس از وقفه هفت ساله گشایش یافت گامی مهم در جهت بازگشت ثبات به سوریه و شکست توطئه های غربی وعربی علیه این کشور است.

عبدالباری عطوان تحلیل گر سرشناس مسائل سیاسی جهان عرب در سرمقاله روزشنبه روزنامه رأی الیوم ضمن اعلام این مطلب از مشارکت یازده کشورعربی مصر، عمان، فلسطین، لبنان، سودان، یمن، امارات ، اردن، الجزایر، بحرین و عراق یعنی نیمی از اعضای اتحادیه عرب در این نمایشگاه به عنوان سیلی محکم به اتحادیه عرب و مصوبه اش مبنی بر به تعلیق در آوردن عضویت سوریه در اتحادیه نام برد.
سردبیر رأی الیوم درادامه پیش بینی کرد که علیه تمامی کشورهای عرب عامل کشتار و ویرانی سوریه، جهان عرب قانون جاستا مشابه قانونی که توسط کنگره آمریکا در راستای احقاق حقوق بازماندگان و قربانیان حوادث 11 سپتامبر صادر شد، تصویب کند.
وی از مشارکت 43 کشور عربی و خارجی و در راس آنها روسیه و چین و ایران و ونزوئلا و عراق و هند و شرکت های بیست کشور که روابط شان را با سوریه قطع کرده اند، از جمله فرانسه و انگلیس و آلمان به عنوان یک نشانه مهم از یک تحول بزرگ در جو فرهنگی و اقتصادی در کنار شرایط سیاسی سوریه و کاهش ترس و نگرانی و نزدیک شدن زمان پایان جنگ در این کشور یاد کرد.
عطوان تاکید کرد : فرآیند از سرگیری فعالیت های اقتصادی و فرهنگی در سوریه پس از هفت سال جنگ و درگیری روند فزاینده ای به خود گرفته است.
سرمقاله نویس رأی الیوم با اشاره به مصاحبه روز بثینه شعبان مشاور رئیس جمهور سوریه با شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از وی نوشت: ‘ از سرگیری کار نمایشگاه بین المللی و استقبال چشمگیر کشورها از آن بیانگر پایان جنگ علیه سوریه است و این کشور همچنانکه با تروریسم جنگید با هرگونه حضور نامشروع در این سرزمین خواهند جنگید و آن را شکست خواهد داد. ‘البته بثینه درعین حال در این گفت وگو اعتراف کرد که ‘ سوریه کاملا به پیروزی دست نیافته است و لازمه دستیابی به پیروزی نهایی جانفشانی بیشتر است.’
عطوان ادامه داد: بسیار اندک هستند افرادی که حدود7سال پیش پیش بینی حضور هزاران تن از شهروندان سوریه در نمایشگاه بین المللی دمشق را می کردند، این رویداد نشان می دهد که طرح سرنگون کردن نظام حاکم برسوریه و فروپاشی دولت در این کشور به شدت شکست خورده است. سوریه هم اکنون به سرعت به سمت ثبات و مرحله بازسازی پیش می رود.
وی افزود: حضور بیش از یک هزار و پانصد بازرگان به عنوان میهمان نمایشگاه نمایانگر واقعیت های بسیاری است. بازرگانان به عنوان سرمایه دار برای لذت بردن از آب و هوا به سوریه نرفته اند بلکه برای سرمایه گذاری به آنجا رفته اند تا با بستن قراردادهای تجاری به سود سرشاری دست یابند. اقدام آنان بسیار حساب شده است.
وی خاطرنشان کرد: امسال یازده کشور عربی در این نمایشگاه شرکت کردند و سال آینده شمار آنان به طور حتم بیشتر خواهد شد زیرا سوریه در حال برداشتن گام های بلندی به سوی تجدید حیات سیاسی فرهنگی اقتصادی خود بسر می برد. هم اکنون برخی از مخالفان دولت سوریه به دنبال یافتن میانجی برای بازگشت به مام میهن خود هستند. این در واقع یک تحول بزرگ و فزاینده در صحنه سوریه محسوب می شود که تمامی ابرهای بدبینی را می زداید و بر بازگشت سوریه به جایگاه طبیعی اش به عنوان یک کشور پیشگام و پیشتاز تاکید دارد.
عطوان تاکید کرد: همچنانکه بارها تکرار کردیم ملت سوریه ازعزم و اراده سترگ و شایستگی های والا و امکانات و توانایی بسیار بی سابقه برخوردار است و به همین دلیل می تواند کشور خود را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه از نو بسازد.
وی می افزاید: شتاب گرفتن روند بهبودی اوضاع اقتصادی و فرهنگی در سوریه پس از گذشت هفت سال از جنگ و درگیری که سایه سیاه خود را بر زندگی در این کشور عربی انداخته است، حاکی از تغییر و تحولی اساسی در بحران این کشور است.
عطوان نوشت: حداقل برای ما مساله مشارکت چندین کشورعربی مانند مصر، عمان، فلسطین، لبنان، سودان، یمن، امارات متحده عربی، اردن، الجزایر و بحرین به عبارتی نصف کشورهای عضو اتحادیه عرب که عضویت سوریه را به تعلیق در آورد، جالب توجه بود.

درباره gohari