خانه / دسته‌بندی نشده / نصرالله: آمریکا لبنان را تهدید کرد که نباید در جنگ با داعش شرکت کند/با بشار اسد در دمشق ملاقات کردم

نصرالله: آمریکا لبنان را تهدید کرد که نباید در جنگ با داعش شرکت کند/با بشار اسد در دمشق ملاقات کردمبه گزارش ایرنا، نصرالله عصر پنجشنبه در سخنرانی که به صورت زنده از طریق ویدیو کنفرانس برای هزاران نفر از شرکت کنندگان در جشن آزادسازی دوم لبنان در شهر بعلبک، پخش شد، گفت: تصمیم داشتم مثل پیروزی 25 مه 2000 (آزادسازی لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی) که در بین مردم «بنت جبیل» حاضر شدم در جمع شما نیز حضور پیدا کنم اما شرایط به گونه ای رقم خورد که در این روز بزرگ در بعلبک بین شما نیستم و از این بابت عذرخواهی می کنم.
در این مراسم که «حسین جابری انصاری» معاون وزیر امور خارجه ایران نیز در میان مهمانان حضور داشت، نصرالله پیروزی ارتش، ملت و مقاومت لبنان در برابر تروریست ها را تبریک گفت.
لبنانی ها یکبار صهیونیست ها را در سال 2000 از کشورشان اخراج و بار دوم امسال تروریست های تکفیری را بیرون کردند.
نصرالله با اشاره به حضور بیش از 2 میلیون حاجی در صحرای عرفه گفت: این صحنه شبیه صحنه قیامت است و از قدرت امت حکایت دارد اما تاکنون نگذاشته اند از آن برای خدمت به امت استفاده شود. از خدا در روز عرفه می خواهیم ما را از فتنه تکفیر و مذهبی گری کورکورانه که امت را هدف گرفته خارج کند.

**آزادسازی دوم نتیجه زحمات امام موسی صدر بود
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به سی و نهمین سالگرد ربوده شدن امام موسی صدر گفت: امام موسی صدر بزرگمرد این امت بود و همه ما او را عزیز می داریم. آزادسازی دوم بخشی از نتیجه زحمات امام موسی صدر است. همانطور که پیروزی در جنگ 33 روزه ثمره درختی بود که امام موسی صدر کاشت.
نصرالله خطاب به امام موسی صدر گفت: فرزندان تو در جنبش امل و حزب الله راه و رسم مقاومت و آزادسازی را که از تو برجای مانده حفظ خواهند کرد.
وی از «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان به خاطر مواضع شجاعانه و حکیمانه اش در مراسم روز گذشته جنبش امل تشکر کرد و گفت: او با این موضع گیری های خود ثابت کرد که مرد میدان ها و عامل وحدت بخش و ضمانتی برای همه است.

**قدردانی از نقش «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به تشریح دلایل نبرد اخیر با گروه های تروریستی تکفیری در مناطق مرزی لبنان و سوریه پرداخت و گفت: در چند سال گذشته تروریست ها در طول مرزهای لبنان و سوریه به عامل تهدید واقعی علیه دو کشور تبدیل شده بودند. دولت لبنان در داخل کشور وارد رویارویی آشکار با تروریست ها شد و پیروزی های خوبی در این زمینه به دست آورد.
وی با بیان اینکه برخی گروه های سیاسی که از حمایت چشمگیر مردمی برخوردار هستند موافق مقابله با گروه های تروریستی بودند، یادآور شد: اگر دولت قبول می کرد ما مشکلی با آزادسازی ارتفاعات عرسال در ماه جولای از سوی ارتش نداشتیم. ارتش لبنان با وجود اینکه آمادگی رویارویی را داشت، به خاطر مسائل سیاسی تصمیم یکسره کردن کار را نگرفت.
نصرالله با اشاره به برخی بحث و جدل ها درباره پیروزی در ارتفاعات شرقی لبنان گفت: از ما خواسته شد در عملیات دست نگه داریم تا دولت لبنان در خصوص یکسره کردن کار توسط ارتش تصمیم لازم را بگیرد. آزادسازی ارتفاعات راس بعلبک و القاع حسن ختام عملیات بود. پیش از این فرماندهان ارتش لبنان آماده ورود در نبرد عرسال بودند اما به خاطر نبود تصمیم سیاسی این کار انجام نشد.
وی افزود: این تصمیم سیاسی ملی از دستاوردهای دوره ریاست جمهوری میشل عون بود. عون مردی شجاع و مستقل است که از هیچ کس تاثیر نمی پذیرد.

**آمریکا ارتش لبنان را تهدید کرد
دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه مسئولان آمریکا تهدید کردند که اگر ارتش لبنان وارد عملیات آزادسازی ارتفاعات راس بعلبک و القاع شود کمک های خود به ارتش را متوقف خواهند کرد گفت: اگر دولت تسلیم فشارهای آمریکا می شد هیبت دولت و ارتش به باد می رفت و اثری از آن باقی نمی ماند.
وی تاکید کرد که آمریکایی ها از نتایج عملیات «فجر ارتفاعات» (عملیات ارتش لبنان علیه داعش) و «وان عدتم عدنا» (عملیات ارتش سوریه و مقاومت علیه داعش)خشمگین هستند.
نصرالله از دولت لبنان خواست در راستای تصمیم گیری های حاکمیتی، طرحی برای آزادسازی مزارع اشغالی شبعا و کفرشوبا از دست رژیم صهیونیستی تهیه کند.

**ارتش لبنان باعث تقویت کشور در برابر تهدیدهاست
سیدحسن نصرالله با تاکید بر اهمیت جایگاه ارتش لبنان و قدردانی از نقش این نهاد در جنگ با تروریست ها گفت: ارتش باعث تقویت لبنان در برابر تهدیدها و خطرات است. هر چقدر توانایی های ارتش و مقاومت افزایش یابد باز هم نیاز به تقویت توان آن داریم تا از لبنان حمایت به عمل آوریم.
وی افزود: حمایت از ارتش باعث نمی شود معادله طلایی «ارتش، ملت، مقاومت» را کنار بگذاریم بلکه باعث درخشش بیشتر این معادله می شود. ما از ایثارگری های ارتش در جنگ با تروریست ها قدردانی می کنیم.

**با بشار اسد ملاقات کردم
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به نقش سوریه و ارتش این کشور در نبرد علیه تروریست ها اشاره کرد و گفت: ارتش سوریه به درخواست ما برای آزادسازی خاک لبنان از دست تروریست ها جنگید. این در حالی بود که پاکسازی منطقه القلمون برای ارتش سوریه اولویت نداشت.
نصرالله از ملاقاتش با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در دمشق خبر داد و گفت: با او درباره موضوع نظامیان ربوده شده بوسیله داعش با گفت و گو کردم.
وی افزود: درخواست ما برای ایجاد هماهنگی با سوریه به خاطر مصلحت لبنان بود. ما در این موضوع نظر خود را اعلام می کنیم ولی قصد سرنگونی دولت لبنان را نداریم.
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که هماهنگی با سوریه به صلاح لبنان است و باید سریعتر انجام شود تا از کشورهای غربی که مواضع خود را عوض کرده اند عقب نمانیم.
به گفته نصرالله باید در لبنان در زمینه هماهنگی با سوریه تصمیم حاکمیتی گرفته شود و در برابر فشارهای غرب تسلیم نشد.

**تشکر از ملت و دولت ایران
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنانش از ملت و دولت ایران به خاطر حمایت های مستمر از مقاومت و سوریه تشکر کرد و گفت: ایران همواره آماده کمک و حمایت از ارتش لبنان بدون هیچ فشار و چشمداشت بوده است.
وی در ادامه همچنین آزادسازی تلعفر و استان نینوا را به عراق تبریک گفت.

**ناکامی اسرائیل و آمریکا و بریتانیا
نصرالله با بیان اینکه اسرائیل از رخدادهای اخیر ناخرسند است گفت: اسرائیل امروز برای ایتام خود گریان است و با اعتراف به شکست نقشه های خود به دنبال راهی برای دفع خطر از خود است.
دبیرکل حزب الله همچنین با اشاره به تصویب تمدید حضور نیروهای ویژه سازمان ملل (یونیفل) در مناطق مرزی لبنان و فلسطین اشغالی یادآور شد: تلاش های آمریکا و بریتانیا برای ایجاد تغییرات در ماموریت نیروهای یونیفل و تبدیل کردن آن به نیروهایی در خدمت اسرائیل شکست خورد.
وی تاکید کرد که وزارت خارجه لبنان و ایران در شکست تلاش های آمریکا و بریتانیا و اسرائیل برای تغییر اختیارات نیروهای یونیفل نقش ایفا کردند.

**ضرورت آرام کردن فضای سیاسی
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه از درخواست اخیر روسای سه گانه این کشور برای پایان دادن به بحث و جدل ها و آرام کردن فضا حمایت کرد و گفت: حمایت از مرزهای شرقی لبنان با سوریه در اختیار ارتش لبنان قرار گرفته است. از این پس در بین اهالی البقاع باید روابط عادی شود و پرونده های حل نشده در بین روستاهای منطقه حل شود.
وی هشدار داد که با توجه به فرهنگ انتقام گیری و وحشی گری تروریست های شکست خورده، همه باید دقت و توجه بیشتری به مسائل امنیتی داشته باشند و مردم نیز در این زمینه به نهادهای امنیتی کشور کمک کنند.
نصرالله با بیان اینکه بین مناطق مختلف لبنان نباید تفاوتی قائل شد تاکید کرد که وجب به وجب خاک این کشور از حیث تمامیت ارضی و حاکمیت و ارزش معنوی و کرامت در سطح یکسانی قرار دارند.
وی از دولت خواست تا توجه بیشتری به مردم مناطق البقاع و شمال لبنان داشته باشد و توسعه متوازن را در کمک هایش مدنظر قرار دهد.
نصرالله تصریح کرد: هیچ چیز جایگزین دولت نمی شود و مقاومت هم بدیل و جایگزین دولت نیست.

**آمریکا تلاش کند تا تروریسم به شکل دیگری بروز پیدا کند
سیدحسن نصرالله در ادامه گفت: نقشه های جبهه مقابل در منطقه هر روز شکست می خورد و آرزوهای اسرائیل و آمریکا که به داعش امید بسته بودند به باد می رود. محور مقاومت با کمک روسیه نقشه آمریکا و اسرائیل را در منطقه ناکام گذاشت.
به گفته وی دستگاه های تبلیغاتی مدام علیه حزب الله کار می کنند و درصدد ضربه زدن به آن هستند.
نصرالله تاکید کرد که آمریکا خطر واقعی علیه دنیاست و آمادگی آن را دارد که دنیا را به سمت جنگ اتمی بکشاند.
وی افزود: مصلحت آمریکا در این است که در منطقه ما بذر اختلاف بیافشاند. دو دستگی بین کشورهای خلیجی نمونه ای از آن است. آمریکا به سادگی می تواند این اختلاف را حل کند اما منفعتش در همین اختلاف انگیزی هاست.
وی جنگ عربستان علیه یمن را جنگ آمریکا دانست و خاطرنشان کرد: بعد از پایان داعش و نابودی آن این احتمال وجود دارد که آمریکا تلاش کند تا تروریسم به شکل دیگری بروز پیدا کند.
دبیرکل حزب الله با اشاره به تلاش ها برای فشار به این حزب گفت: کسانی که علیه ما دست به تحریک می زنند بدانند که هرگونه تحریم حزب الله تبعات منفی برای همه لبنان خواهد داشت.
نصرالله در عین حال تاکید کرد که باید با روحیه همکاری و بدون هراس افکنی جلوی فشارها ایستاد.
به گفته وی جشن آزاد سازی دوم ثابت کرد که هزینه مقاومت بسیار کمتر از هزینه ای است که تسلیم شدن به بار می آورد.
خاورم**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئیانتهای پیام /*


درباره gohari