خانه / دسته‌بندی نشده / علل و عوامل شکست سریع داعش در تلعفر عراق

علل و عوامل شکست سریع داعش در تلعفر عراقعملیات آزادسازی تلعفر در تاریخ 20 اوت ( 29 مرداد ) آغاز شد و پس از گذشت 12 روز سرانجام در پنجشنبه گذشته نهم تحلیل ها و پیش بینی ها به طور عمده حکایت از آن داشت که داعشی ها در این نبرد مقاومت بیشتری از خود نشان خواهند داد، زیرا تلعفر یکی از آخرین پایگاه های داعش در عراق به شمار می آمد و با توجه به موقعیت جغرافیایی و ساختار جمعیتی این شهر از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار بود.
مهم ترین این تحلیل ها و پیش بینی های انجام شده که تا اندازه زیادی بر واقعیت ها و نتایج واقع بینانه مبتنی بودند، عبارتند از:
1 – بیشتر عناصر داعش که طی نبرد آزادسازی موصل از کشته شدن نجات یافتند، به سمت تلعفر گریختند و به همراه عناصری که در آنجا حضور داشتند، موضع گرفتند تا دیوار نظامی بازدارنده قدرتمندی را تشکیل دهند تا اگر نتوانند به اشغال شهر ادامه دهند، دستکم تا چند ماه مانع از ورود نیروهای عراقی به آن شوند.
2 – تلعفر برعکس شهر موصل مرکز استان نینوا دارای جغرافیای بازتری بوده و در شمال غرب استان نینوا واقع شده است و 90 کیلومتر از مرزهای عراق و سوریه و 60 کیلومتر از مرزهای عراق و ترکیه فاصله دارد و شمار جمعیت آن کمتر از 250 هزار نفر است و به عبارت دیگر جمعیت بسیار فشرده در آن وجود ندارد.
3 – از آنجا که اکثر ساکنان تلعفر ترکمن های شیعه هستند، برخی تصور می کردند که آزادسازی شهر توسط نیروهای عراقی به کُندی صورت گیرد.
4 – دخالت های آمریکا و ترکیه که ظرف چند ماه باعث تعطیل ماندن و به تعویق افتادن آغاز عملیات آزادسازی تلعفر شده بود، همچنان ادامه یافت و واشنگتن و آنکارا تا آخرین لحظات قبل از آغاز عملیات آزادسازی شهر در بیستم اوت گذشته سعی داشتند تا در این نبرد کارشکنی کنند.
5 – هرکس شرایط قبل از آغاز عملیات آزادسازی تلعفر از جمله نگرانی ها و ترس های موجود در آنها را مورد ملاحظه قرار دهد، متوجه خواهد شد شرایط قبل از آغاز عملیات آزادسازی بخش شرقی موصل در نوزدهم فوریه گذشته ( اول اسفند 95 ) تفاوت چندانی ندارد . برخی از این نگرانی ها و ترس ها قابل توجیه بود اما شماری از آنها مبالغه آمیز بود که می توان از آن به عنوان جنگ روانی و یا ارزیابی سطحی و عجولانه اوضاع نام برد.
البته بررسی ها و پیش بینی های دقیق به عمل آمده از سوی کارشناسان نظامی و سیاسی بعدها باعث شد تا آنها مدت لازم برای آزادسازی تلعفر را از سه ماه به سه هفته کاهش دهند هر چند آمریکا همچنان اصرار داشت که آزادسازی تلعفر دستکم سه ماه به طول خواهد انجامید.
روند تحولات و پیامدهای حاصل از نبرد آزادسازی تلعفر اشتباه بودن بررسی ها و پیش بینی های شش گانه یاد شده را به اثبات رساند و نشان داد که :
1 – داعشی های فراری از بخش غربی موصل نه تنها باعث بالا رفتن روحیه همدستانشان در تلعفر و قوی تر شدن جبهه آنها نشدند، بلکه سطح ناامیدی و سرخوردگی و نگرانی را در آنها افزایش دادند به طوری که پس از فرار این عده بیشتر عناصر داعشی دارای تابعیت های خارجی به سوریه و ترکیه گریختند.
2 – جغرافیای باز تلعفر به نیروهای عراقی کمک کرد و حاشیه زیادی برای مانور به آنها بخشید به طوری که آنها توانستند با کمترین تلفات ممکن به جبهه های فشار خود تنوع ببخشند و نیروهای الحشد الشعبی بر مرزهای عراق و سوریه تسلط یافتند. پس از توافق بغداد و دمشق حلقه محاصره داعشی ها به شدت تنگ و همین امر باعث شد تا فرار آنان از تلعفر بسیار سخت و دشوار شود به گونه ای که حیدر العبادی نخست وزیر عراق در همین رابطه تاکید کرد که داعشی ها در تلعفر چاره ای جز تسلیم و یا کشته شدن ندارند.
3 – تلفات سنگین داعش در تمامی سطوح باعث شد تا سرکرده های این گروه تروریستی دریابند که باقی ماندن آنها در این شهر چیزی جز تلفات بیشتر به همراه نخواهد داشت و همین امر ارتش و دولت عراق را به ریشه کن کردن داعش در تلعفر تشویق کرد و به همین دلیل هم اکنون اکثر رهبران سیاسی و نظامی عراق خواستار سرعت بخشیدن به عملیات آزادسازی بخش الحویجه در استان کرکوک و همچنین برخی از شهرهای استان الانبار مانند القائم و عانه و راوه از داعشی ها هستند .
4 – قدرت تصمیم گیری در میان رهبران عراق از یک سو و حمایت و پشتیبانی ایران از سوی دیگر باعث شد تا کارشکنی آمریکا و ترکیه در فرآیند آزادسازی تلعفر ناکام مانده و این شهر ظرف دوازده روز از وجود تروریست ها پاک شود.
در همین راستا پهپادهای ایران با همکاری و هماهنگی نیروی هوایی عراق نقش بسیار تاثیرگذار و مهمی در انهدام مواضع داعش و از بین رفتن خطوط دفاعی آنها داشت و همین امر در به پایان رسیدن موفقیت آمیز ماموریت واحدهای ارتش و پلیس فدرال و سازمان مبارزه با تروریسم و الحشد الشعبی در از بین بردن عناصر داعشی در یک مدت زمان رکورددار نقش بسزایی داشت .
تلعفر در تاریخ 15 ژوئن 2014 ( 25 خرداد 93 ) به اشغال گروه تروریستی داعش درآمد و پنجشنبه گذشته پس از گذشت سه سال و بیش از دو ماه از چنگ تروریست های داعشی رهایی یافت .
هم اکنون با قاطعیت می توان گفت که داعش در عراق به زباله دان تاریخ پیوسته است و آزادسازی الحویجه و عانه و القائم و راوه مدت زمان زیادی نیاز ندارد هر چند هسته های خفته این گروه تروریستی در نقاط مختلف عراق هر از چند گاهی ممکن است در میان غیرنظامیان اقدام به انجام عملیات تروریستی کنند هم چنان که به تازگی در شهرک صدر و الشرطه الرابعه و ابودشیر شاهد بودیم .
در واقع داعش در واکنش به شکست های سنگین خود در میدان های نبرد در یک اقدام کاملا طبیعی و قابل پیش بینی به انجام اقدامات تروریستی در میان غیرنظامیان توسل خواهد جست که این مهم نیز از نظر قوای عراقی به دقت زیر ذره بین قرار دارد.
خاورم ** 1487 **1144
گزارش از : قاسم غضبانپور * انتشار دهنده: علیرضا جباریانتهای پیام /*


درباره gohari