خانه / دسته‌بندی نشده / صادرات سالانه 350 میلیون دلاری گیاهان دارویی کشور

صادرات سالانه 350 میلیون دلاری گیاهان دارویی کشوربه گزارش ایرنا، دکتر پیمان یوسفی آذر دوشنبه شب درنشست ستاد توسعه کشت گیاهان دارویی در استان البرز افزود: فرهنگسازی برای مصرف گیاهان دارویی، توسعه کشت و کار ، به روز کردن تکنولوژی و فرآوری از مهم ترین سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است.
وی اظهار داشت: از جمله مزیت های کشت گیاهان دارویی نیاز کم به منابع آبی است و با توجه به بحرانی که در این خصوص در کشور وجود دارد وزارت جهاد کشاورزی با یک نرخ رشد آرام و منطقی کشت گیاهان دارویی را دنبال می کند.
وی افزود : مرکز ملی گیاهان دارویی آمادگی لازم را دارد تا اطلاعات لازم را در اختیار کشاورزانی که خواهان تغییر کشت هستند قرار دهد.
یوسفی آذر ادامه داد: همچنین استان البرز دارای مراکز علمی و تحقیقاتی برجسته ای مانند مرکزتحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی و … است که کشاورزان می توانند برای مشاوره و کسب اطلاعات لازم به آنها مراجعه نمایند.
مدیرکل دفتر توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه برای همکاری در توسعه منطقی بازار آماده است.
وی بیان داشت: البرز دارای مزیت هایی مانند نزدیکی به پایتخت و برخورداری از فرودگاه باری برای صادرات گیاهان دارویی است که اگرما بتوانیم پایانه ی صادراتی را در استان البرز پایه گذاری کنیم به طور قطع ظرفیت های تحقیقاتی منطقه در زمینه ی گیاهان دارویی متحول خواهد شد.
وی اظهار داشت: گیاهان دارویی در دنیا با یک اقتصاد نو ظهور با نرخ رشد 9 درصد مطرح است و با سرعت پیشرفتی که دارند در آینده ی نه چندان دور یکی از بخش های مهم در کشاورزی خواهد بود.
مدیر کل دفتر توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: فرهنگسازی برای مصرف گیاهان دارویی، توسعه کشت و کار ، به روز کردن تکنولوژی و فرآوری و آخرین حلقه که مهم ترین سیاست ما را تشکیل می دهد حلقه ی بازار و مارکت از مهم ترین سیاست هایی است که ما دنبال می کنیم.
وی اضافه کرد: ما معتقدیم که اولین سیاست ،افزایش صادرات و ورود به بازار های جهانی است و مهم ترین استراتژی مرکز ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی معرفی گیاهان دارویی ایران به دنیا و برند سازی و توسعه ی صادرات است.
یوسفی آذر گفت: اگرصادرات این بخش رونق بگیرد به طور قطع فرآوری، تولید و کسب و کار را رونق خواهد بخشید.
وی افزود: تولید استاندارد مطابق با معیارهای جهانی و افزایش تکنولوژی و به روز کردن فناوری در زمینه کشت گیاهان دارویی و تعریف محصولات جدید، معرفی زعفران و گل محمدی ایران به دنیا از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است.
وی اظهارامیدواری کرد که با سیاست گذاری های دولت در حوزه سیستم کسب و کار، بتوانیم با کشت گیاهان دارویی، بخش های مهم اشتغال زا و ارز آوری را در کشور پایه گذاری کنیم و حضور موثر در بازارهای صادراتی از جمله مباحثی است که در این خصوص دنبال می شود.
6156/ 6155خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده: محمد عزیزپورانتهای پیام /*


درباره gohari