خانه / دسته‌بندی نشده / ظرفیت های بازار سرمایه ایران به جهان معرفی می شود

ظرفیت های بازار سرمایه ایران به جهان معرفی می شودبه گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از مرکز مالی ایران، قرارداد همکاری مرکز مالی ایران با شرکت اینفورکس (Inforex) عصر امروز در ساختمان بورس اوراق بهادار امضا شد.
بر اساس این قرارداد، مرکز مالی ایران اطلاعات معاملات سهام و سایر ابزارهای مالی منتشر شده در بازار سرمایه ایران را در اختیار اینفورکس قرار خواهد داد و این شرکت از طریق سامانه‌های متعلق به خود به سرمایه‌گذاران خارجی ارائه می‌کند.
مدیرعامل مرکز مالی ایران در این مراسم، توسعه همکاری‌های بین‌المللی و دسترسی سرمایه‌گذاران خارجی به اطلاعات مالی شرکت‌های ایرانی را از اهداف این همکاری اعلام کرد.
علی نقوی گفت: یکی از اهداف برنامه استراتژیک مرکز مالی ایران تسهیل ارتباطات و جریان اطلاعات در بازارهای مالی است؛ که این قرارداد در راستای تحقق این هدف امضا شده است.
مرکز مالی ایران در سال گذشته ایجاد پایگاه داده‌های تحقیقاتی مالی (IFDC) را در دستور کار خود قرار داد و در فروردین‌ماه سال جاری از نخستین نسخه آن رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی کرد.
این پایگاه شامل اطلاعات مالی و معاملاتی تاریخی همه ناشران و کالاهای پذیرفته شده در بورس های کشور است که به سهولت در اختیار پژوهشگران و فعالان بازارهای مالی قرار گرفته است. در گام بعدی، همکاری با شرکت‌های خارجی برای انتشار اطلاعات مالی ایران نیز در دستور کار قرار گرفت.
وی این قرارداد را نخستین قرارداد صادرات و خدمات داده خواند که در مرکز مالی ایران و در راستای برنامه های توسعه ای سازمان بورس و اوراق بهادار به اجرا درآمده است.
مدیرعامل مرکز مالی ایران در پاسخ به این سوال که این اطلاعات شامل چه داده هایی می‌شوند؟ گفت: اطلاعات منتشره از طریق پایگاه داده‌های تحقیقاتی مالی (IFDC) داده هایی است که طبق دستورالعمل های افشای اطلاعات در بازار سرمایه، شرکت ها موظف به انتشار آن هستند.
علی نقوی خاطر نشان کرد: مدت این قرارداد 2 ساله است و براساس آن شرکت اینفورکس متعهد شده است؛ اطلاعات معاملاتی شرکت های ایرانی را از طریق اپلیکیشن موبایل و نرم افزارهای خود به سرمایه گذاران خارجی ارائه کند.
النا پاتروپولو، مدیر عامل شرکت اینفورکس نیز در این مراسم با بیان اینکه اینفورکس به عنوان یک شرکت فروشنده داده دارای موقعیتی پیشرو در بازار است؛ گفت: تجربیات این شرکت از یک سو در بخش نرم‌افزار مالی است و از سوی دیگر، گستره وسیعی از خدمات ارزشمندی که به عنوان یکی از معتبرترین منابع شناخته شده در سطح اروپا در زمینه صنعت ارائه کرده است این شرکت را دارای موقعیتی پیشرو در بازار قرار می‌دهد.
وی افزود: این شرکت همکاری هایی با بورس اوراق بهادار آتن، بورس اوراق بهادار قبرس، بورس فلزات لندن و دویچه بورس داشته است؛ به گونه‌ای که بسیاری از اطلاعات معاملاتی و مالی بورس های معتبر دنیا از طریق اینفورکس عرضه می‌شود.
مدیر عامل شرکت اینفورکس، بازار ایران را دارای جذابیت و پتانسیل بالا برای سرمایه‌گذاران خارجی دانست و ضمن اظهار امیدواری از همکاری با مرکز مالی ایران افزود: این قرارداد نویدبخش و آغاز جدیدی است برای نفوذ اقتصاد و فرهنگ ایران به بازارهای بین‌المللی.
وی با تاکید بر استفاده از فرصت‌های حقیقی موجود و تمرکز بر آن خاطر نشان کرد: تلاش های ما تنها در صورتی به ثمر خواهد نشست که به سطح مطلوبی از همکاری با اعضای بازار بورس اوراق بهادار و صنایع ایرانی دست پیدا کنیم. از این رو و برای موفقیت در این زمینه، باید سخت کوشانه و بطور موثر با تمام توان موجود در بازار سرمایه ایران کار کنیم.
به گزارش ایرنا، پس از اجرای برجام و رفع تحریم، زمینه گسترده شدن تعاملات بین المللی بازار سرمایه ایران فراهم شد.
عضویت در نهادهای مالی بین المللی، امضای تفاهمنامه با بورس های سایر کشورها و زمینه سازی برای عرضه محصولات در تابلوهای مشترک از جمله اقدامات انجام شده است.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2022**1561** خبرنگار: میثم طاهری*انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


درباره gohari