خانه / دسته‌بندی نشده / عفو بین الملل مین گذاری مرز بنگلادش توسط دولت میانمار را تائید کرد

عفو بین الملل مین گذاری مرز بنگلادش توسط دولت میانمار را تائید کردبه گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، به گزارش سازمان عفو بین الملل، مین‌گذاری نیروهای امنیتی میانمار حداقل به زخمی شدن سه غیرنظامی از جمله دو کودک منجر شده و احتمالا دلیل جان باختن یک نفر دیگر بوده است.
پناهندگان روهینگیا و مرزبانان بنگلادش چند روز پیش گفته بودند که میانمار بخش‌هایی از مرز خود با بنگلادش را برای جلوگیری از خروج مسلمانانی که از خشونت‌ها در استان راخین می‌گریزند، مین‌گذاری کرده‌ است.
مقامات ارشد سازمان ملل متحد گفته‌اند خشونت علیه اقلیت مسلمان در میانمار ممکن است پاکسازی قومی و از مصادیق جنایت علیه بشریت باشد.
در آخرین موج از خشونت‌هایی که از اواخر ماه اوت امسال در استان راخین آغاز شد، دست کم 400 نفر کشته شده‌اند. اقلیت روهینگیا شمار قربانیان را اما بیش‌تر از رقمی می دانند که رسانه‌ها گزارش می کنند.
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید در دو هفته اخیر حدود 300 هزار نفر از اقلیت روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند.
تحقیقات سازمان های بین المللی در مورد ابعاد حقوقی ارتکاب خشونت و سرکوب گسترده اقلیت روهینگیا در میانمار ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، ارتش و دولت میانمار با حمایت از تروریست‌های بودائی، با شدت عمل علیه مسلمانان روهینگیا به «سیاست سرزمین سوخته» متوسل شده‌اند و با این اقدامات وحشیانه سعی دارند زمینه کوچ اجباری تمامی مسلمانان روهینگیا به سوی بنگلادش را فراهم سازند.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای در مورد فاجعه انسانی در مرزهای دو کشور هشدار داده اما به نظر می رسد قرار نیست سازمان ملل و سازمان‌های تحت نظارت آن اقدام خاصی را انجام دهند. به ویژه آنکه توقف کمک رسانی‌ها در خاک میانمار و تمرکز فعالیت کمیساریای عالی پناهندگان در پشت مرزهای بنگلادش، اوضاع را به سمت تشویق و تقویت کوچ اجباری مسلمانان به بنگلادش، سوق می‌دهد.
اروپام**9041**1908
مترجم: منوچهر جعفری** ناشر ‘ افشار دارابیانتهای پیام /*


درباره gohari