گله حسن معجونی از قیمت بلیت تئاتر / سوبسید بدهید

به گزارش ایسنا، سرپرست گروه «لیو» صبح چهارشنبه، سوم مهرماه در نشستی خبری جزئیاتی را درباره هفتمین دوره فستیوال مونولیو که از دی ماه به مدت 6 ماه با 12 گروه نمایشی و در سه شهر تهران، شیراز و رشت برگزار می‌شود، ارائه کرد.

او درباره به تعویق افتادن برگزاری این فستیوال در سه سال گذشته، با اشاره به بروز برخی مشکلات گفت: زمانی که فستیوال را شروع کردیم شاید مونولوگ جذابیت‌هایی داشت ولی اینقدر تعداد فستیوال‌های مونولوگ زیاد شد که دیگر خودم حس خوبی نداشتم و البته زمانی لازم بود که بررسی‌هایی انجام دهم و شاید لازم است چیزهایی را تفکیک کنیم چون مثلا جریان دانشجویی کارش باید یک چیزی باشد و ما یک چیز دیگر. 

حسن معجونی با اشاره به برخی برنامه‌ریزی‌ها مثل تور تهران ـ تفلیس که به سرانجام نرسید، افزود: ما در دو دوره اخیر  فستیوال چرخشی داشتیم که الان قصد داریم به همان رویه اولیه و اصلی خودمان برگردیم. ماجرایی که‌ مربوط به ناکامی‌ برنامه‌هایمان بود هم به شهرستان ارتباط داشت چون ما بخاطر مشغولیت‌هایی که در موضوع آموزش و آکادمی داشتیم کارمان به تعطیلی سه ساله فستیوال  رسید ولی از آنجا که کاسب‌کار نیستیم، آموزش هم تعطیل شد و دیگر ترجیح می‌دهیم در حین برنامه‌های فستیوال و اجرا، آموزش را پیش بگیریم.

این هنرمند درباره موانعی که ادامه کار آکادمی را ممکن نکردند، اضافه کرد: گرداندن و اداره مقولات آموزشی خیلی سخت شده و ما در شروع ۳۵۰ نفر متقاضی داشتیم با ۳۵ نفر از میان خودمان که تصمیم گرفتیم با امتحان افراد را در آکادمی بپذیریم چون دنبال کمیت و پول نبودیم. اما شرایط برای کار با توجه به هزینه‌ها، به جایی رسید که نمی‌توانستیم رقابت کنیم و نمی‌خواستم از مقاومتی که داشتم کم کنم تا هر کسی را بپذیریم و پول بگیریم که اموراتمان بچرخد به همین دلیل به روال سابق برگشتیم تا در فستیوال مونولیو و میکرولیو مقوله آموزش را بگنجانیم.

این بازیگر و کارگردان تئاتر در ادامه به وضعیت آموزشگاه‌های تئاتر و نیز گران بودن قیمت بلیت اشاره کرد و گفت: وقتی می‌گویم دنبال پول نبودیم براساس همان اعتقاد است که  سر قیمت بلیت‌ها هنوز گله دارم که بی خودی آن را بالا بردیم چون اتفاقا باید شرایطی فراهم شود که همه راحت‌تر تئاتر ببینند و دولت هم باید سوبسید بدهد تا بلیت‌ ارزان به مخاطب برسد. من از همان زمانی که جریان این فستیوال را راه‌اندازی کردیم به دنبال کمک گرفتن یا ارتباط برقرار کردن با سیستم دولتی نبودم اما اگر روزی بخواهم برای این رویداد چنین کاری کنم حتما در راستای گرفتن سوبسید و حمایت برای مخاطب خواهد بود.   

وی ادامه داد: من در آکادمی اصرار  داشتم قیمت‌ها طوری باشد که همه راحت بیایند ولی نشد، در حالی که می‌بینیم وضعیت آموزشگاه‌های چقدر بی در و پیکر شده و فقط کافی است بروید و قیمت‌ها را ببینید.

معجونی در بخشی دیگری از سخنانش گفت: آنچه نسبت به جشنواره‌های مونولوگ دانشجویی گفتم به معنای سطح پایین ان‌ها نیست، چرا که من کلا  فستیوال دانشجویی را از جشنواره تئاتر فجر هم معتبرتر می‌دانم، اما به نظرم باید به یک نکته‌ای فکر کنیم.‌ وقتی فستیوال برگزار می‌کنیم به همه چیز تئاتر باید فکر کنیم از جمله تئاتر آماتور و فاصله بین این‌ها با دانشجویی و حرفه‌ای در حالی که وقتی تئاتر آماتور نداریم باید تئاتر را تعطیل کنیم.‌ ما یک زمانی دنبال تئاتر خصوصی بودیم‌ ولی اینکه یک ماه و نیم اجرا کنیم و چند بازیگر چهره داشته باشیم این‌ها تئاتر نیست. 

این هنرمند همچنین درباره نظارت‌ها و ممیزی در نمایش‌های این فستیوال هم گفت: با این سیستمی که در نظارت هست تلاش می‌کنیم متن‌ها را از سلاخی نجات دهیم و اصلا دلیل اینکه ۶ ماه زمان برای فستیوال گذاشتیم همین بود که اگر اتفاقی افتاد بتوانیم اثری را جایگزین کنیم، چرا که اصولا نظارت در اینجا بومی است و در شیراز و مثلا رشت با هم فرق می‌کند.‌

در ادامه این نشست گفته شد که موضوع آزاد هم برای متن‌ها در فستیوال درنظر گرفته شده، مهدی چاکری با اشاره به راه‌اندازی سایت گروه «لیو» و تاکید این دوره از فستیوال مونولیو بر کیفیت توضیح داد: تا آخر مهرماه زمان برای ارسال متن‌ها فرصت هست و بعد تمدید نمی‌شود. زمان فستیوال را هم اواسط دی و بهار امسال درنظرگرفته‌ایم و ۱۲ اجرا در این مدت خواهیم داشت و یکسری اثر هم از بین آن‌ها  سفارش داده خواهد شد. ضمن اینکه در هر ماه قرار است ۲ اجرا داشته باشیم و این ۱۲ کار در ۶ ماه اجرا خواهد شد چون می‌خواهیم این آثار بازخورد بهتری بگیرند و نقد شوند. 

همچنین مجتبی کاظمی درباره همکاری فستیوال با تماشاخانه «دیوار چهارم» گفت: اگرچه فضای تجاری در تئاتر ایجاد شده و تماشاخانه‌های خصوصی به شدت برای درآمدزایی مشکل دارند و بعضاً به جشنواره‌هایی که بدون برنامه‌ریزی است متوسل می‌شوند اما ما سعی کردیم رویدادهایی که بدون تفکر است را برگزار نکنیم و همکاری با فستیوال «لیو» برای ما جای افتخار دارد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید